Makyaj malzemelerinizden bazılarının çok amaçlı kullanım sunduğunu biliyor muydunuz? Bazı ürünleri makyajınızda birden fazla şekilde kullanarak hem tasarruf edebilir hem de zaman kazanabilirsiniz. İşte birden fazla kullanım alanına sahip ve her kadında olması gereken temel makyaj malzemeleri!

1) SIYAH GÖZ KALEMI: Siyah göz kalemi, göz makyajımızın vazgeçilmez makyaj malzemeleri arasındadır. Ancak bu ürünü sadece göz makyajınızda değil, aynı zamanda dudaklarınıza koyu ruj sürmeden önce rujun rengini belirginleştirmek ve kalıcılığını arttırmak için de kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra siyah göz kaleminiz 'kohl' yapıda ise, yani yumuşaksa, tüm göz kapağınıza sünger aplikatör ile dağıtarak bir kaç dakika içinde dumanlı bir göz makyajı elde edebilirsiniz.

2) AÇIK RENKLI KREM FAR: Krem farlar, her kadının makyaj çantasında yer alması gereken 'çok amaçlı' makyaj malzemelerinden bir tanesi. Krem farları, far bazı olarak kullanabileceğiniz gibi, tek başına far olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca açık renkli ve ışıltılı krem farlarınızı elmacık kemiklerinize aydınlatıcı olarak da uygulayabilirsiniz. Kısacası krem farlar, bize göre temel makyaj malzemeleri içinde olmazsa olmaz! 

3) MASKARANIZ EYELINER OLSUN: Acil durumlarda maskarınızı eyeliner olarak kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Maskaranızı fırça yardımı ile alıp, elinize bir miktar sürdükten sonra eyeliner fırçası ile gözlerinize çekebilirsiniz. Özellikle renkli maskaraları bu şekilde kullanmanızı öneririz! 

4) KAHVERENGI GÖZ KALEMI: Tıpkı siyah kalem gibi kahverengi göz kalemi de çok amaçlı kullanım sunan makyaj malzemeleri arasında! Gözlerinizi belirginleştirmek için kullanabileceğiniz gibi, kaş kalemi veya dudak kalemi olarak da kullanabilirsiniz. 

5) VAZELIN: Vazelin dudak kremi, el kremi, hatta acil durumlarda makyaj temizleyicisi olarak kullanabileceğiniz bir ürün. Hatta hafif bronzlaştığınız yaz aylarında elmacık kemiklerinize sürerek aydınlatıcı niyetine de kullabilirsiniz. 

Bu yazımızda olmazsa olmaz, temel kozmetik ve makyaj malzemelerini paylaştık, özellikle az ama öz ürün almak isteyenler için faydalı bir rehber olabileceğini düşünüyoruz!