Bazı makyaj modelleri vardır ki hiç bir zaman modaları geçmez ve klasik makyaj kategorisine girerler! İşte size modası geçmeyen, her ortamda kullanabileceğiniz klasik makyaj modelleri!

1) MAT VE PÜRÜZSÜZ TEN: Bir makyajı güzel gösteren 'temel' faktör cildimiz olduğuna göre, makyaj yaptığımızda cildimizi pürüzsüz ve mükemmel göstermek istememiz gayet normal! Cildimize uygun tonlarda fondöten, pudra ve kapatıcı kullanarak bu görünümü elde edebiliriz. Ancak bu makyajın bir önemli adımı daha var: Makyaj bazı...Özellikle gözenekli ciltler için piyasada bulunan makyaj bazlarını tavsiye ederiz. Göz makyajı yapıp yapmamak size kalmış, ancak kusursuz bir ten makyajı tek başına yeterli olacaktır!

2) KEDI GÖZÜ: Hemen hemen her yılın gözde makyaj modelleri arasında yer alan kedi gözü makyajını, pin-up makyaj ile özdeşleştirecek olursak oldukça eski ve klasik olduğunu söyleyebiliriz. Hiç bir zaman modası geçmeyen ve doğru yapıldığı takdirde her göz şeklinde güzel duran bu makyajı her an her ortamda kullanabilirsiniz. Jel eyeliner veya keçe uçlu eyeliner kullanırsanız biraz daha kontrolünüz olacağı için daha düzgün bir çizgi çekmeniz mümkün.

3) KIRMIZI RUJ: Kırmızı ruj, pek çoğumuz için annemizin makyaj masasından çaldığı ilk makyaj malzemelerinden biridir! O kadar dikkat çekicidir ki muhtemelen sürdüğünüz zaman tüm dikkatler dudaklarınızın üzerinde toplanacak, bu nedenle uygulama esnasında dikkatli olmanızı öneririz! Öncesinde aynı renkte bir dudak kalemi ile dudaklarınızı çerçeveleyip doldurursanız rujunuzun taşmasına engel olacağınız gibi kalıcılığını da arttırmış olacaksınız. Kırmızı ruj için çok yoğun olmayan bir göz makyajı öneririz.

4) SIYAH DUMANLI GÖZLER: Özellikle 60'lar ve Bridget Bardot stili bir siyah dumanlı göz makyajı 'klasik' makyaj modelleri arasında yerini koruyor. Özel bir gecede, şık bir elbiseyi bu tür bir makyaj ile kombinlemeniz halinde tüm dikkatleri üzerinize çekeceğinize emin olabilirsiniz. Ufak bir ipucu: Daha dramatik bir görünüm için takma kirpik takabilirsiniz, gözlerin bu kadar ön planda olduğu bir makyajda dudakları doğal tonlarda rujlar ile geri planda tutmakta fayda var!

5) BELIRGIN KAŞLAR: Doğal durduğu için olsa gerek, kalın kaşlar da tıpkı kedi gözü eyeliner gibi her yıl trend olmaya devam ediyor (özellikle son yıllarda). Eğer kaşlarınız kendiliğinden kalın ise şanlısınız, değilse tek yapmanız gereken bir kaş farı ve fırçasının yardımını almak! Kaşlarınızı doldururken dikkatli olmanızı öneririz, aşırı yapay ve çizilmiş gibi duran kaşlardan ziyade doğal durması burada önemli nokta. Unutmayın ki her yüz şekline kalın kaş yakışmayabilir, önemli olan kendi yüz şekliniz için ideal kalınlığı bulmanız. Kaşlarınızın altına (özellikle tam kavisli bölgeye) açık renkte, aydınlatıcı bir ürün sürerek daha kalkık görünmelerini de sağlayabilirsiniz.

Bundan sonra özel bir davete katılmanız gerektiğinde nasıl makyaj yapacağınıza karar vermezseniz bu klasik makyaj modellerinden birini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.