Dudaklarınızın ince ve yeteri kadar dolgun olmamasından şikayetçiyseniz, estetik operasyon geçirmeden daha dolgun dudaklar yaratmanın pratik yöntemlerini paylaştığımız bu yazı tam size göre! Son dönemde Kim Kardasihan'ın kardeşi Kylie Jenner ile gündeme gelen 'dolgun dudaklar' bir kaç kolay makyaj hilesi ile elde edilebilir. İşte dolgun dudaklar için yapmanız gerekenler:

1) DUDAK PEELINGI: Rujunuzu sürmeden önce dudaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırmak adına dudaklarınıza peeling yapmanızı tavsiye ediyoruz. Piyasada hazır bir şekilde satılan bir peeling'i (örneğin Lush Bubblegum Lip Scrub) satın alabileceğiniz gibi, evde toz şeker ve zeytinyağı yardımı ile kendi peelinginizi de rahatlıkla yapabilirsiniz. Peelingindudak dolgunlaştırma etkisidudaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırmasından kaynaklanmaktadır. Bu işlemle beraber dolgun dudaklar yanında onları ölü hücrelerden de arındırmış olacaksınız.

2) DUDAK KALEMI KULLANIN: Dudak kalemi kullanarak, hem daha dolgun dudaklar yaratabilir hem de rujlarınızın kalıcılığını arttırabilirsiniz. Özellikle doğal dudak renginize yakın bir kalem tercih etmenizi ve kalemi taşırarak değil dudaklarınızı çerçeveleyecek şekilde çizmenizi öneririz.

3) DOĞAL RENKTE RUJ KULLANIN: Koyu renk rujlar dudakları daha ince, doğal tonlar ise daha dolgun gösterir. Bu noktada en önemli şey; doğal tondaki ruju ten renginize uygun seçmek! Tercihen cilt alt tonu belirlendikten sonra,dudak renginizden 1-2 ton koyu ruj seçmenizi öneririz, aksi takdire dudaklarınız fazla "silik" görünecektir, ki daha dolgun dudaklar için çalışırken bunu istemeyiz, öyle değil mi?

İpucu: Rujlarınızı fırça yardımı ile sürerseniz daha pürüzsüz bir sonuç elde edebilirsiniz.(Örnek Ürünler: Clinique Chubby Stick Whole Lotta HoneyMAC Shy Girl)

4) BEYAZ KALEM: Üst dudaklarınızın çukur kısmına (yani cupid's bow diye tabir edilen bölgeye) beyaz veya ten rengi bir göz kalemi uygulayabilirsiniz. Böylelikle dudak bölgenizi hem aydınlatmış, hem de şeklini vurgulamış olacaksınız, doğal bir görünüm için kalemi parmak uçlarınız ile yaymayı unutmayın.

5) PARLATICI KULLANIN: Özellikle içinde ince ışıltılar olan parlatıcıları dudaklarınızın tam orta kısmına uygulayarak daha dolgun dudaklar yaratabilirsiniz.

6) TARÇIN: Tarçının dudaklar üzerinde dolgunlaştırıcı etkisi olduğunu ve çoğu dudak dolgunlaştırıcıların da tarçın içerdiği biliyor muydunuz? Tarçını biraz vazelin ile karıştırarak dudaklarınıza sürüp 5 dakika bekletin. Yıkadıktan sonra daha dolgun dudaklara sahip olduğunuzu göreceksiniz (tabii ki geçiçi bir süreliğine...)

7) DUDAK DOLGUNLAŞTIRICI PARLATICILAR: Yukarıda bahsettiğimiz tarçın yöntemi her ne kadar çok pratik olsa da dışarıda uygulamak mümkün olmayacaktır, bu nedenle elinizin altında dolgunlaştırıcı özelliği olan bir dudak parlatıcı bulundurabilirsiniz. (Sally Hansen dudak dolgunlaştırıcıYves Rocher Sexy Pulp gibi). Not olarak tarçına alerjiniz varsa alacağınız dolgunlaştırıcının içeriğine dikkat etmekte fayda var.