Hemen hemen her evde bulunan ve özellikle mutfakta bir çok alanda kullandığımız, sağlığımız için oldukça yararlı olanelma sirkesindengüzelliğiniziçin de yararlanabilirsiniz. Örneğin elma sirkesi sivilce sorunu olanların kullanabileceği ürünlerden biridir, ya da cilt lekeleri için elma sirkesi kullanılabilir.

Bu yazımızda elma sirkesinden güzelliğiniz için nasıl yararlanabileceğinize değiniyor olacağız, tabii bunun için organik veya doğal olan bir elma sirkesi kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız!

elma sirkesinin faydaları

  1. Elma sirkesi cilt için doğal bir toniktir. Hem vücudunuzun, hem de cildinizin PH dengesinin düzenler bu nedenle ara sıra elma sirkesi ile cildinizi temizlemenizi öneririz. Tek başına kullanmak yerine şu karışımı deneyebilirsiniz: Bir tatlı kaşığı elma sirkesini ve bir tatlı kaşığı gül suyu ile karıştırn (eğer gül suyu yoksa su da kullanabilirsiniz.) Daha sonra bu basit karışımı bir pamuk yardımı ile cildinizi temizlemek için kullanabilirsiniz.
  2. Elma sirkesi ile gözeneklerinizi küçültebilirsiniz, özellikle gözenekli ve siyah nokta oluşumuna meyilli ciltler için oldukça yararlıdır. Haftada bir gün karbonat ile elma sirkesini karıştırıp siyah noktalarınızı temizleyebilirsiniz, hem karbonat hem de elma sirkesi gözeneklerinizi derinlemesine temizleyecektir. Bu işlemi yaptıktan sonra 10-15 dakika beklemeniz yeterli olacaktır, daha sonra cildinizi yıkayın. Ayrıca unutmayın elma sirkesi sivilce için de doğal bir ilaç görevini görür.
  3. Cildinizdeki güneş lekeleri veya yaşlılık ile ortaya çıkan lekeler için de kullanabilirsiniz, cilt lekeleri için elma sirkesi kullanmak bu lekelerin görünümünü hafifletecektir. Bu işlemi uygularken elma sirkesinintüm gece boyuncacildinizde kalmasını sağlayın ve bu işlemi sık sık tekrarlayın. Bunun için elma sirkesinden tek başına yararlanabileceğiniz gibi, cildiniz hassas ise süt ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Ayrıca cilt lekeleri için çok daha etkili olan 'elma sirkesi ve soğan suyu' karışımından da faydalanabilirsiniz.
  4. Güneş yanıklarının acısını hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için de elma sirkesi kullanabilirsiniz. Banyo küvetinizi su ile doldurup içine bir bardak sirke ilave edin ve küvette yaklaşık 15-20 dakika kalın. Bu uygulama acınızı hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırır.
  5. Çarpma, düşme sonucunda oluşan vücut morarmalarının iyileşmesini hızlandırmak için de kullanabilirsiniz. Elma sirkesini bir beze döküp morarmış bölgeye uygulayın ve mümkün olduğunca uzun süre üzerinde bırakın. Elma sirkesinin içindeki asetik asit dolaşımı düzenleyecek ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
  6. Ayak bakımı yapmak için faydalanabilirsiniz. Uzun bir yürüyüşten mi geldiniz veya bütün gün ayakta mı kalmak zorunda mı kaldınız? Bir leğene biraz ılık su koyun, içine bir tatlı kaşığı nane yağı, bir tatlı kaşığı susam (veya badem yağı) ve yarım bardak sirke ilave edin ve ayaklarınızı bu suyun içinde bekletin. Bu sayede hem ayaklarınızın yorgunluğunu giderecek hem de ayaklarınıza bakım yapıp, onları mantar oluşumuna karşı koruyacaksınız.
  7. Elma sirkesi saç derisi ve kepeğin önlenmesi için de faydalıdır. Su ile karıştırıp saç diplerinize masaj yaptıktan sonra bekleyin, saçlarınızı şampuanlayın. Çok daha iyi bir formül ise elma sirkesini organik Hindistan cevizi yağı ile uygulamak! Bu formül ile sağlıklı bir saç derisine sahip olup, kepeklenmeyi önleyerek, saç dökülmesini azaltabilirsiniz.
  8. İçeriğindeki asetik asit sayesinde elma sirkesi saç kirini ve yağını temizler. Banyoda son durulama işleminde elma sirkesi kullanarak daha canlı ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.
  9. Asetik asit aynı zamanda diş lekelerinin temizlenmesine yardımcı olur, elma sirkesine batırılmış bir pamuk yardımı ile dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca elma sirkesi ile yapacağınız gargara, ağızdaki ve boğazdaki kötü bakterileri yok eder.
  10. Elma sirkesinden kötü koltuk altı kokuları için de yararlanabilirsiniz. Koltuk altının fazla terlemesini önler ve koltuk altındaki kötü kokuları azaltır, adeta doğal bir deodorant görevini görür. Özellikle sıcak yaz günlerinde koltuk altlarınızı elma sirkesi ile temizleyebilirsiniz. Tabi elma sirkesinin kendi kokusunu da unutmayın, bu kokunun kaybolması için bir süre beklemeniz gerekebilir.