Doğru ve bilinçli bir şekilde yapılmış bir makyaj sayesinde doğal güzelliğimizi vurgulayabiliyoruz, ancak unutulmaması gereken bir nokta var; kaliteli ürün kullanmak iyi bir makyaj yapmak için her zaman yeterli olmayabiliyor. Gelin en sık yapılan makyaj hataları neler birlikte göz atalım;

  1. Yanlış Renkte Fondöten Seçimi: Makyaj hataları arasında birinci sırayı hatalı fondöten kullanımı alıyor! Eğer ten renginizden daha koyu bir fondöten kullanırsanız yüzünüz ile boyun bölgeniz arasında renk farklılığı olacaktır, ki bu şekilde doğal durmayan bir görüntüyü hiçbirimiz istemeyiz.  Aynı durum ten renginizden çok daha açık bir fondöten için de geçerlidir. Fondöteni boynunuza da uygulayarak yüzünüz ile aynı renge getirebilirsiniz ama bir gerçek var ki cilt tonunuza birebir uyan renkte bir fondöten her zaman için en ideal seçim olacaktır.
  2. Fondöten ve Pudrayı Gereğinden Fazla Uygulamak: Yüzünüze çok yoğun bir tabaka halinde sürülmüş fondöten ve pudra görüntüsü hiç hoş durmayacaktır, bu tür yapay bir görünümden kaçınmanın yolu doğal ve kendi cildinizmiş gibi görünen bir ten makyajından geçmektedir. Eğer cildinizde kapatmak istediğiniz kusurlar varsa fondötenden sonra az bir miktar kapatıcı uygulayabilirsiniz, kat kat fondöten sürmektense bu tür bir görüntü çok daha hoş duracaktır.
  3. Dudak kalemini taşırarak çizmek: Dudak kalemi kullanıyorsanız kendi dudak çizginizi takip etmeye özen gösterin, taşırılarak sürülmüş  bir dudak kalemi çekici bir görüntü oluşturmamaktadır! Eğer amacınız dudaklarınızı daha dolgun göstermek ise o zaman "Estee Lauder Sumptuous Extreme Maskara" konulu yazımıza göz atmanızı öneririz.
  4. Kat Kat Sürülmüş Maskara: Bu görünümü kasıtlı bir şekilde elde etmeye çalışan ve seven insanların olduğunu biliyoruz, ancak tek tek ayrılmış bir kirpik görünümü genel olarak daha güzel kabul ediliyor, takma kirpiklere bile tel tel ayrılmış görünümü vermelerinin bir nedeni vardır değil mi? Kirpiklerinizin yapışmasından şikayetiyseniz kirpik tarağı kullanabilir veya kirpikleri yapıştırmayan maskaraları tercih edebilirsiniz. (Örnek ürün: Estee Lauder Sumptuous Extreme Maskara)
  5. Pudra ve Flaşlı Çekim: Kullandığınız pudraya dikkat! Bazı pudralar flaşlı fotoğraf çekimlerinde aşağıdaki gibi bir korkunç görüntülere neden olabiliyor. Tabii ki bu flaşların bol bol patladığı ünlüler dünyası için daha riskli bir durum, günlük hayatımızda kaçımız bu kadar çok fotoğraf çektiriyoruz! Ama yine de dikkatli olmakta fayda var.
  6. Allık ve ruj uyumuna dikkat: Tabii ki heşey birbiri ile aynı renk olsun demiyoruz ancak kullandığınız ruj ve allığın aynı tonlarda olmasına özen gösterin. Eğer pembe bir ruj sürecekseniz şeftali tonlarda allık ile uyumlu olmadığını siz de fark edeceksiniz. Ayrıca simli-ışıltılı bir allık kullanacaksanız mat bir ruj ile eşleştirmeye özen gösterin, yüzünüzün her yerinde sim ve ışıltılı hoş görünmeyecektir.
  7. Kırmızı rujun taşması veya bulaşması: Kırmızı ruj dudaklardan taşma potansiyeline sahiptir bu nedenle kırmızı ruj sürecekseniz mutlaka aynı renkte bir dudak kalemi ile önce dudaklarınızı çerçeveleyip içini kalemle doldurun sonra üstüne rujunuzu uygulayın, böylece hem kalıcılığı artacaktır hem de taşmayacaktır. Ayrıca koyu renk ruj sürdüğümüz zaman dişlerimize bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmekte fayda var! Bu şekilde görünmek istemeyiz öyle değil mi?
  8. Akmış göz kalemi veya eyeliner: Eyeliner veya göz  kaleminini özellikle alt kirpik diplerimize sürdüğümüz zaman gün içinde akma – bulaşma tehlikesi ile baş başayız demektir. Bu tür bir görüntüden kaçmanın yolu ise waterproof kalemleri tercih etmekten geçiyor, yine de gün içinde olası bir akmaya karşı makyajınıza göz atmayı unutmayın! (Yanınızda taşıyacağınız bir kulak çubuğu yardımı ile akmış makyajınızı silebilirsiniz.)

Bu yazımızda sık yapılan makyaj hataları ve bu hataları gidermek için uygulayabileceğiniz ipuçları yer alıyor, makyaj tekniklerinizi geliştirmek için daha fazla tavsiye istiyorsanız "makyaj sırları" yazımızı da mutlaka okumalısınız!