Güzelleşmek için makyaj yapıyoruz, bazen makyajsız dışarı çıkmak bile istemiyoruz. Peki kadınlar makyajlı görünmeyi bu kadar önemserken erkekler makyaj konusunda ne düşünüyor? Yapılan araştırmalar erkeklerin kadınlarda abartılı makyajdan ziyade daha doğal makyajı beğendiğini ortaya koyuyor. Abartılı makyajın yanında, erkekler yapılan makyaj hatalarını da hemen farkedebiliyorlar.

Bu yazımızda itici bulunan bazı makyaj hataları erkeklerin gözüyle listelendi! Erkeklerin en çok dikkat ettiği makyaj ve güzellik kusurları aşağıdaki şekilde özetlenebilir;

Aşırı derecede sürülmüş fondöten: Çok fondöten kullanarak kusurları tamamen kapatayım derken daha büyük sorunlara yol açılabiliyor. Yüze sürülmüş kalıp şeklinde duran fondötenler erkekler tarafından itici bulunan makyaj hatalarının başında sayılabilir. Yüze sürülen aşırı fondöten boyun bölgesinde bir çizgi oluşturabiliyor, boyun ve dekolte bölgesinde oluşan renk farklılığı ise görüntüyü daha da rahatsız edici hale getirebiliyor. Siz yüz kusurlarım kapandı derken vücudunuzdan fondöten çizgisiyle ayrılan yüzünüz ile erkekler tarafından bir "büst" muamelesi görüyor olabilirsiniz.

Topaklanmış maskara: Maskara ile uzun dolgun kirpiklere sahip olmak mümkün. Fakat dozajı kaçırıldığında kirpikler birbirine yapışabiliyor ve kirpik diplerinde topak topak boya kalıpları kalabiliyor. Erkeklerin gözlerini sizden kaçırmasının nedeni gözlerinizin güzelliğinden değil bu maskara kalıntılarını görmemek için olabilir.

Yoğun allık: Yüzünüze canlılık getirmek için kullandığınız allık çok fazla kullanıldığında ya da renk seçimi yüzünüze uygun olmadığında bu durum erkeklerin gözünden kaçmıyor. Siz al yanaklar ile güzel görünüyorum diye düşünürken erkekler tarafından Pikachu'ya benzetilmiş olabilirsiniz.

Çok parlak göz makyajı: Göz kapaklarını aşan ve aşırı dikkat çekici, simli ve ışıltılı göz makyajı sizi erkeklerin gözünde ışıltılı göstermiyor olabilir. Güzel gözlerinizle etrafa bakışlar atarken bir erkek sizden gözlerini kaçırıyorsa muhtemel nedeni halojen far etkisi yaratan gözleriniz olabilir.

christina aguilera'nın kötü makyajı

Kalemle çizilmiş kaşlar: Kaşlarımızı düzeltmek için tabii ki bazen müdahalelerde bulunabiliyoruz. Fakat güzellik uğruna doğal kaşımızın tamamını alarak ya da küstürerek kalemle kendimize yeni bir kaş çizmek doğru olmayabilir. Bu doğallıktan uzak görüntü erkeklere itici geliyor.

Aşırı parfüm kullanımı: Güzel bir parfüm seçimi çevrenizde ilgi çekmenizi sağlayacaktır, hatta çoğu kadın parfümün nedir sorusunu duymaktan hoşlanacaktır. Erkekler de dozajında kullanılmış, abartıya kaçmayan parfüm kullanımlarını tercih ediyorlar, yanındaki kişiden gün boyunca aynı yoğun kokuyu almak istemiyorlar.

Abartılı kırmızı ruj: Canlı kırmızı bir ruj sizi çok etkileyici gösterebilir. Kırmızı rujun kullanım yeri ve zamanı iyi seçilmeli, çoğu erkeğin gözünde bu tip rujların günlük kullanımı basit bir görüntü oluşturuyor. Bu maddeye rujun dişe bulaşması ve dudaktan taşırılması da eklenebilir.

Ojesi Soyulmuş tırnaklar: Özenle uzattığınız tırnaklarınız kötü sürülmüş ya da soyulmuş bir oje ile erkeklerin gözünde bir anda itici görünmenize neden olabilir. Bu küçük görünen ayrıntı bakımsız bir kadın olduğunuz imajı verebilir.

Aşırı bronz cilt: Bronz cilt takıntınız varsa, bronz tenin daha sağlıklı ve çekici olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün. Aşırı solaryum ve kozmetik ile bronzlaştırılmış koyu bir cilt erkekler tarafından itici bulunuyor. Erkeklerin kendi aralarında yaptığı acımasız eleştirilere kurban gitmek istemiyorsanız bronzlaşmak için olabildiğince doğal yolları tercih etmeniz gerekiyor.

Her zaman bakımlı ve güzel görünmek kolay olmayabilir, çoğu zaman kusursuz makyaj için zamanımız da olmayabilir, fakat en azından yukarıdaki maddeleri gözden geçirmekte fayda var.