Makyajda hiçbir zaman kesin kurallar olmaz, ancak hepimiz kendi ten ve saç rengimize daha çok yakışan makyaj ürünlerini bulmak ve kullanmak isteriz. Bu yazımızda esmerler için fondötenden ruj seçimine kadar herşeye değindik! Esmerler için makyaj önerilerine göz atmak ister misiniz?

DOĞRU FONDÖTEN SEÇIMI: Aslında doğru fondöten seçimi bütün cilt tonları için çok önemlidir, ancak buğday ve esmer bir tene sahipseniz yanlış renkte bir fondöten ten renginizin bütün güzelliğine gölge düşürebilir. Birebir aynı renkte fondöten bulmak her markada mümkün olmayabilir, ancak değişik markaların farklı renklerini deneyerek en doğru seçimi yapabilirsiniz. Eğer çok yoğun bir kapatıcılık aramıyorsanız ten rengi ile bütünleşme özelliği gösteren BB krem veya CC krem tarzı ürünlerin 'koyu' renklerini de seçebilirsiniz.

RUJ SEÇIMINIZI DOĞRU YAPIN: Metalik bitişli rujlar, koyu tenlerde yapay ve sahte bir görüntü verebilirler, hele ki rujun rengi de açık pembe ise! Metalik rujlar yerine esmerlere yakışan ruj renkleri mesela daha mat yapılı rujlar tercih edilebilir. Esmer tenlerin en büyük avantajlarından biri ruj tercihlerinde vişne çürüğü, bordo, hatta mürdüm gibi renkleri rahatlıkla kullanabilmeleridir, bu tür koyu renkler, esmer ve buğday ten rengi ile bütünleşerek seksi ve gizemli bir hava yaratacaktır. Biraz daha canlı tonları tercih ediyorsanız turuncu veya fuşya gibi renklere de yönelebilirsiniz. Kısacası ruj seçiminizde biraz cesur olmanızda hiçbir sakınca yok!

ALLIK SEÇIMI: Allık alırken mutlaka denemenizi ve cildinizde ne kadar belirgin durduğunu görmenizi tavsiye ederiz, sonuçta hiçbirimiz cildimizde kendini belli etmeyen bir allık istemeyiz öyle değil mi? Özellikle şeftali, mürdüm ve kiremit renkli allıklara bakabilirsiniz. Allığınızı uygularken iyice yaymayı ihmal etmeyin, unutmayın amaç ten renginizle bütünlemiş bir allık görüntüsü elde etmek! Eğer cildinize biraz ışıltı katmak isterseniz elmacık kemiklerinizin üzerine aydınlatıcı da uygulayabilirsiniz.

BRONZLAŞTIRICI ADIMINI ATLAYABILIRSINIZ: Hali hazırda güzel ve soluk olmayan bir ten rengine sahipken boşuna bronzlaştırıcılarla uğraşmayın! Bronzlaştırıcıyı sadece kontür yapma amaçlı öneririz, bunun dışında tüm yüzünüze kesinlikle bronzlaştırıcı ürünler uygulamayın, bu tıpkı yukarıdaki fotoğrafta Catherine Zeta Jones'un başına geldiği gibi yapay bir görünüme neden olacaktır.

CANLI RENK FARLARDAN KORKMAYIN!: Esmer tende renkler çok güzel kontrastlar yaratabilmektedir, bu nedenle en çok hangi renklerin yakıştığını öğrenmek için biraz deneme/yanılma yöntemine başvurmanızı öneririz. Özelliklebakır-bronz tonları, mavi ,mor ve yeşil gibi canlı renkler esmerlere yakışan makyaj renklerinin başındagelmektedir.

Kaş altına ve göz pınarlarına sürmek için beyaz bir far yerine şampanya rengi (altın) veya pembe sedefli bir far seçmenizi öneririz.

DOĞAL GÖRÜNÜM: Buğday-esmer tenlilerin en büyük avantajı hiçbir zaman soluk görünmemeleridir. Doğal makyaj, size dinlenmiş bir görünüm vereceği gibi, aynı zamanda güzelliğinizi de vurgulayacaktır; natürel kahve tonlarında far, dudak renginizden 1-2 ton koyu ruj ile çok güzel bir makyaj elde edebilirsiniz.