Bazen önemli bir rahatsızlığınızı gidermek bazen de tamamen güzelleşmek için başvurulan estetik ameliyat öncesi düşünmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu önemli karar öncesi kendinizi hazır hissetmeniz için gözden geçirilmesi gereken maddeleri sizler için derledik:

  1. Estetik ameliyatların bazı tehlikeleri vardır: Tıp alanında gelişmeler ve yeni geliştirilen teknikler ile estetik ameliyatlar daha risksiz hale getiriliyor olsa da bunun ciddi bir operasyon olduğunun bilincinde olunmalı ve her zaman bazı aksilikler olabileceği, enfeksiyon riskinin olabileceği ya da lokal anesteziye vücudunuzun olumsuz tepki vermesi gibi riskler her zaman mevcuttur.
  2. Yaşlanmak doğaldır: Ne kadar ertelerseniz erteleyin yaşlanmak hayatın gerçeğidir. Yaşlanmayı tamamen durduramayacağınızı, estetik ameliyattan sonra da cildinizin yaşlanmaya devam ederek deforme olacağını bilmelisiniz.
  3. Estetik ameliyat yaptırdığınız anlaşılacaktır: Ameliyatınız ne kadar başarılı olursa olsun estetik ameliyat yaptırdığınız kaçınılmaz bir şekilde anlaşılacaktır. En iyi ameliyatta bile doğal olmayan bir görüntü hissedilebilir. 
  4. Yalnızca bir bedeniniz olduğunu unutmayın: Ameliyat sonrasında sonuçlardan memnun kalmayabilirsiniz, ya da bir rahatsızlık nedeniyle sonuçlar istediğiniz gibi oluşmazsa geri dönüşün ya da yeni oluşan kusurların giderilmesinin çok daha zor olduğunu bilmelisiniz. Özellikle ameliyatlı bölge yüzünüz ise ve işler ters gitti ise, bu kusurları saklamak da kolay olmayacaktır. Ek olarak başarılı bir ameliyat geçirmiş olsanız da iyileşme sürecindeki sıkıntıları da göze almalısınız.
  5. Uzun vadeli sonuçları göze alın: Kendinizi denek gibi hissedebilirsiniz, ama şu bir gerçek; çoğu popüler estetik uygulamanın ileride ne gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceği henüz net değildir. Bugün çok popüler olan bir uygulama yarın daha kötü sağlık sorunlarına yol açabilir.
  6. Özgüven: Vücudunuzda ya da yüzünüzde yaptıracağınız küçük bir değişikliğin özgüveninizi arttıracağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Araştırmalar bu düşünce ile başlayan ameliyatların kişide başka bölgelere de ameliyat yaptırma isteğini getirdiğini ve bunun sonu gelmeyen bir estetik ameliyat talebi doğurduğunu göstermektedir.
  7. Estetik ameliyatların belirli bir maliyeti vardır:Estetik ameliyatlar pahalıdır. Bazı durumlara göre değişmekle beraber, 2013 yılı fiyatları ile bir burun ameliyatının ya da göğüs ameliyatının ortalama 5 bin tl gibi bir maliyeti olabilmektedir. Kendinize gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sormalısınız. Bu harcama yerine kendinize daha büyük bir yatırım yapabilir misiniz mutlaka düşünmelisiniz. Özellikle borca girerek yaptırılan estetik ameliyatlar ise üzerinizde çok daha büyük psikolojik baskı oluşturacaktır.

Güzel ve çekici görünmek önemlidir, fakat hiçbirşey sağlıklı bir beden ve zihinden daha önemli değildir. "Estetik ameliyata gerçekten ihtiyacım var mı?" sorusunu mutlaka kendinize sormalısınız. Estetik ameliyat yaptırmaya karar verdiyseniz "estetik ameliyat sonrası" konulu yazımızı da mutlaka okumalısınız!