Bazılarımız için eyeliner göz makyajının en zor adımıdır, ancak zor olmasına rağmen düzgün çekilmiş bir eyeliner göz makyajımızın en önemli tamamlayıcısı olduğundan, çoğumuz için vazgeçilmezdir!Eğer düzgün eyeliner çekenlere özeniyorsanız ve eyeliner nasıl çekilir merak ediyorsanız işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçlarını ve adımları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız;

  1. Önce Eyeliner Tercihinizi Belirleyin: Ne tür eyeliner kullanacağınıza karar vermek en önemli adım. Yeni başlayanlar veya düzgün çizgi çekememekten şikayetçi olanlara kalem şeklinde olan eyelinerları veya fırça yardımı ile sürülecek jel eyelinerları öneririz. İnce fırçalı likit eyeliner'lar ise düzgün çizgi çekmeyi biraz daha zorlaştırabilmektedir. Yine de piyasadaki değişik eyeliner çeşitlerini deneyerek kendinize en uygun olanı siz bulabilirsiniz...
  2. Elinizi Sabitleyin: Eyeliner'ınızı uygulamadan önce dirseğinizi makyaj masanızın üzerine dayayarak ellerinizi sabitleyebilirsiniz, böylece çizeceğiniz çizgi daha düzgün olacaktır.
  3. Çizmek İstediğiniz Şekli Belirleyin: Kendi göz şeklinize uygun bir çizgi şekli belirlemek biraz pratik işidir.Bu nedenle dışarı çıkmadan değişik denemeler yaparak vakit kaybetmek yerine, daha geniş vaktiniz olan zamanlarda deneme yapabilirsiniz. Bir kere göz şeklinize en uygun şekli tespit ettikten sonra ise eyeliner sürme konusunda işiniz çok daha kolay olacaktır!
  4. İnceden Kalın'a Doğru Çekin: Eyeliner göz pınarınızın başlangıç noktasında daha ince iken yavaş yavaş kalınlaşarak göz bitişine kadar devam etmelidir.Eğer eyeliner'ınızı kalın çekmek istemiyorsanız, kirpik dipleriniz boyunca eşit, ince bir çizgi de çekebilirsiniz.
  5. Eşitlik: Özellikle kalın bir çizgi çektiyseniz sağ ve sol gözünüzün birbirine eşit olmasına dikkat edin. Eğer gözünüzün herhangi bir noktasında hata yaptıysanız bir kulak çubuğu yardımı ile sadece sorunlu bölgeyi silip düzeltmeyi deneyebilirsiniz.
  6. İyice Sabitlenmesini Bekleyin: Özellikle likit eyeliner çektiyseniz kuruma süresini de göz önünde bulundurarak bir süre gözlerinizi fazla kırpmayın, böylece eyelinerınızın sabitlenmesine zaman tanımış olursunuz.
  7. Kalemlerden Yardım Alın: Eğer likit veya jel eyeliner çektikten sonra gözün bitiş kısmını uzatmak istiyor ancak zorlanıyorsanız, ucu iyice açılmış siyah kohl bir kalem ile bu bölgeye ince bir çizgi çekmenizi ve bu çizgiyi eğik uçlu bir eyeliner fırçası ile hafifçe dağıtmanızı öneririz. Böylece hem çizginiz bozulmamış olur hem de gözlerinize biraz daha derinlik katmış olursunuz. Eğer arzu ederseniz kalemi biraz daha dağıtarak dumanlı göz makyajı da yapmanız mümkün.
  8. Maskaradan Önce / Fardan Sonra: Eğer göz makyajınız sadece eyeliner ve maskaradan ibaret olacaksa; far bazından hemen sonra eyeliner'ınızı uygulayıp maskaranızı daha sonra sürün. Eğer far sürecekseniz önce farınızı sürüp sonra eyeliner çekin. Kısacası maskara her zaman eyeliner'dan sonraki adım olmalıdır.

eyeliner seçimi

Bu yazımızda eyeliner çekmeninizi kolaylaştıracak yöntemlere yer verdik, eliniz alıştıkça çok daha rahat eyeliner çekebileceğinizi unutmayın ve bol bol pratik yapın!