Teninize uygun fondöten seçimi zor olabilir. Özellikle fondöten seçiminde doğru ürüne ulaşmak için ürünü mutlaka teninizde denemeniz gerekmektedir. Bir kozmetik mağazasına gitmeden önce bazı basit bilgileri bilmeniz seçim konusunda daha doğru karar vermenizi sağlayacaktır.Aşağıda özellikle makyaja yeni başlayanlar için, fondöten seçiminizi kolaylaştıracak yöntemleri altı maddede sıraladık:

 

 

  1. Cilt tipinizi belirleyin: Seçim yapmadan önce cilt tipi belirleme konusunda bilgi sahibi olmalı ve cilt tipinize uygun fondötene yönelmeniz gerekiyor. Yağlı bir cilde sahipseniz seçiminizi yağsız yani “oil-free”, “oil-control” veya “mattifying” ifadelerinin bulunduğu ürünler arasından yapabilirsiniz.Eğerkurubir cilde sahipseniz nemlendirici özelliği bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. Bu tip fondötenlerde “hydrating” veya “moisture-rich” ifadelerini arayabilirsiniz.
  1. Cilt sorunlarınızı belirleyin: Cildiniz sorunsuz ve pürüzsüzse kapatıcı özelliği hafif olan fondötenleri; Sorunlu bir cilde sahipseniz, cildinizde lekeler ya da renk eşitsizliği varsa, kapatıcı özelliğiyüksek fondötenleri tercih etmelisiniz. Unutulmamalıdır ki en iyi seçim en doğal görüntüyü sağlayan fondöten olacaktır.
  2. Mutlaka deneyin: Cilt tipinizi belirledikten ve uygun ürünleri buna göre tespit ettikten sonra artık fondöteni cildinizde deneyebilirsiniz. Temiz bir ciltle seçim yapmak daha doğru olacaktır. Fondöten seçiminize doğal ten renginize yakın tonlar ile başlayabilirsiniz. Sarı tonlar çoğu cilt tipinde doğal durur, ilk önce sarı tonlarla başlayabilirsiniz, çok açık tenli iseniz pembe ve diğer soğuk tonları tercih etmelisiniz.
  3. Doğal renklere yönelin: Seçtiğiniz renkler arasından yüzünüzün doğal rengine en yakın, teninizde belli olmayan ve en doğal duran tona sahip fondöten doğru seçim olacaktır. Uyguladığınız ürünün yüzünüzde bir tabaka gibi görünmemesine dikkat etmelisiniz.
  4. Nasıl deneyeceğinizi öğrenin: Yüz bölgenizin yanak altında, çene kemiğinizin devam ettiği bölgeyi kullanmanız fondöten seçiminizi daha doğru yapmanızı sağlayacaktır. Yüzünüzde halihazırda fondöten varsa boyun bölgesini de kullanabilirsiniz. Bilinenin aksine fondöteni yüz dışında, el, bilek gibi bölgelerde denemek doğru değildir.
  5. Gün ışığında kontrol edin: Tam anlamıyla doğru bir karar verebilmek için kararınızı mutlaka gün ışığında vermelisiniz, bu nedenle yüzünüze uyguladığınız fondöteni bir de gün ışığında görmelisiniz.

fondöten seçimi

Doğru fondöten seçimi bir kez yapıldıktan sonra artık seçim yapmak çok daha kolay olacak. Size uygun ürünleri tespit edip, başka markaya ya da yeni bir ürüne geçerken ton karşılaştırması yapabilirsiniz. Son olarak fondöten kullanırken günlük (daha hafif) ya da gece makyajı için farklı seçimler yapabilirsiniz.

Son olarak; Makyajpuan'dan fondöten kullanıcı yorumlarını okumadan alışveriş yapmayın!