Fondöten, makyajın temel adımlarından birisi ancak acelemiz varken hızlıca sürüp, geriye bakmadığımız bir kozmetik ürünü. Ancak düzgün sürülmemiş bir fondöten yakından kendini fazlasıyla belli edecek ve belki de cildinizin daha kötü görünmesine neden olacaktır! Bu yazımızda fondoten nasıl sürülür, dikkat etmeniz gereken temel noktalar nelerdir paylaşmak istedik:

1) CILDINIZIN ÖLÜ HÜCRELERDEN ARINMIŞ OLMASINA DIKKAT EDIN: Fondöten, cildinizin genel görünümünü düzeltmeye yönelik bir kozmetik ürünü, ancak uyguladığınız zemin oldukça önemli. Temiz olmayan, ölü hücreleri olan bir cilde uygularsanız cildinizde pütürlü bir görünüm oluşması kaçınılmazdır. Bu nedenle düzenli olarak peeling yapmanızı öneririz (kuru ciltler bu adımı atlayabilirler), peeling cildinizdeki ölü deriyi temizler ve fondötene zemin hazırlar.

2) RENK SEÇIMINE DIKKAT EDIN: Fondöten seçimi cildiniz ile uyumlu rengi yakalamanız için gereken en önemli ayrıntılardan biridir. Öncelikle cilt alt tonunuzu belirleyip, ona göre bir renk seçmenizi öneririz ve mağazada fondöten denerken, ürünü yanağınızın alt kısmına sürerek gerçekten ten renginiz ile uyum sağlayıp sağlamadığını görebilirsiniz. Eğer hatalı bir alım yaptıysanız ve elinizdeki fondöten size çok koyu geliyorsa, nemlendirici kreminiz ile veya açık renkli bir fondöten ile karıştırarak uygulamayı deneyebilirsiniz.

3) DOĞRU IŞIKTA UYGULAYIN: Fondöten sürerken loş bir ışıktan ziyade aydınlık ışığı tercih edin. Ne yazık ki bazen gölge oyunlarına maruz kalarak, farkında olmadan fondöteni yüzümüzün bir bölümüne dağıtmayı unutabiliyoruz (bu bölge çoğunlukla çene çizgisi oluyor) bu da doğal olmayan bir görünüme sebep olabiliyor. Fondöteninizi sürdükten sonra, evin içinde  farklı ışıklarda da nasıl göründüğüne bakarak bu sorunu minimize edebilirsiniz.

fondoten uygulamanin incelikleri 1

4) MAKYAJ BAZI ILE DAHA KUSURSUZ BIR GÖRÜNÜM: Makyaj bazı, cildinizi fondötene hazırlar ve genel anlamda cildin görünümünü düzeltmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra fondöteninizin kalıcılığını da arttırır. Eğer geniş gözeneklere sahipseniz, makyaj bazınızı sadece gözeneklerin olduğu bölgelere sürebilirsiniz. 

5) DOĞRU FIRÇA - SÜNGER KULLANIMI: Fondöten uygularken kullandığınız aplikatörü de iyi seçmelisiniz. Kimimiz ellerimizi kullanmayı tercih ediyoruz, kimimiz makyaj fıçalarını veya süngerleri! Önemli olan hangisinin size daha pratik geldiğini bulmak! Ancak hangisini kullanırsanız kullanın her zaman hijyen kurallarına uymaya özen gösterin. Unutmayın cildinizle bakterilerin temas halinde olması size sivilce olarak geri dönecektir. Fırça ve sünger ile uygulama yaparken her bölgeye eşit sürmeye özen gösterin, parmaklar ile uygulama yaparken ise ellerin ısısı fondötenin kolay dağılmasını sağlasa da biraz daha zor olabilir.

6) CILDINIZE UYGUN OLAN FONDÖTENI SEÇIN: Cilt tipinizi ve istediğiniz kapatıcılığı bilerek buna yönelik fondöten seçimi yapmak en önemli adımlardan birisidir. Eğer kuru cilde sahipseniz nemlendirme özelliği bulunan fondöten tercih edebilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa, yağsız fondöten tercih etmeniz de fayda var. Ayrıca yoğun kapatıcılık istemiyorsanız 'sheer' yapılı bir fondöteni sadece sorunlu bölgelerinize uygularak da kullanabilirsiniz (ancak bu noktada fondötenin kendi cilt tonunuz ile birebir uyumlu olmasına dikkat edin).

Bu yazımızda fondöten sürmenin inceliklerini ve püf noktalarına yer verdik, kusursuz görünen bir cilt için uygulanacak adımlar aslında oldukça basit, öyle değil mi?