Bazı insanlar fotojenik olup, ışığı doğru açılardan yakalayarak fotoğraflarda çok daha güzel çıkabilirken, bazılarımız ne yazık ki şanssız bir şekilde fotoğraflarda pek de güzel çıkmayabiliyoruz. Hatta genelde fotojenik olmayan insanlar bu durumun farkında oldukları için fotoğraf çektirmek istemeyebilir ve fotoğraf çekimlerinde gergin olabilirler, bu gerginlik ise fotoğrafta daha da kötü çıkmamız ile sonuçlanır.

İşte bu yazımız da başlığından anlayabileceğiniz gibi fotojenik olmadığını düşünenler için bir rehber! Fotoğraflarda güzel çıkmak için neler gerekiyor beraber inceleyelim:

ÖZGÜVENLI VE RAHAT OLUN: Bu öneri 'söylemesi kolay, ama uygulaması zor' kategorisine giren bir öneri, ancak fotoğraflarda güzel çıkmak için özgüvenli ve rahat olmak en önemli adımlardan biri. Eğer gergin olursanız emin olun bu olduğu gibi fotoğrafa yansıyacaktır, rahatken ve habersiz çekilen 'doğal fotoğraflar' bu nedenle genelde daha güzel çıkar.

Fotoğraf çektirmeden önce kendinizi kesinlikle kötü çıkacağım diye şartlandırmayın, fotojenik olmayabilirsiniz ama bu kesinlikle çirkin olduğunuz anlamına gelmez! Çok güzel çıkacağınıza kendinizi inandırın!

HAZIRLANIN: Fotojenik değilseniz, saçınız başınız dağınık ve makyajsız bir halde kameraların karşısına geçmek çok da iyi bir fikir olmayabilir. Eğer özel bir fotoğraf çekiminiz olacaksa, veya bol bol fotoğraf çekilecek bir ortamda bulunacaksanız size önerimiz öncesinde hazırlık yapmanız! Hazırlıktan kast ettiğimiz tabii ki saç ve makyaj! Hatta fotoğraf çekiminde belki kıyafetinizin rengi ve aksesuarlarınız bile önemli bir rol oynayabilir...

Öneri: Makyaj yaparken yüzünüzde kızarıklık vs gibi renk eşitsizliklerini kapatmaya özen gösterin. Kullanacağınız pudranın flaşlı çekimlerde parlama/beyazlık yaratmamasına dikkat edin. Bundan sonrası kolay; Yüzünüzde vurgu yapmak istediğiniz bir yer belirleyip o bölgeye odaklanmak!

KAŞLARA DIKKAT: Kaşlar yüzümüzde en dikkat çeken bölgelerin başında geliyor ve özellikle fotoğraflarda daha da bir ön plana çıkıyorlar. Kaşlarınızın düzgün alınmış olmasına ve boşluklar varsa kalem yardımı ile doldurulmuş olmasına dikkat edin. Eğer yakın çekim fotoğraf çektirecekseniz küçük kılların olduğundan daha büyük çıkacaklarını unutmayın! Fotoğraflarda güzel çıkmak için ayrıntı gibi duran bu adıma da dikkat ederek büyüteç bir ayna ile küçük kılları da temizlemenizi öneririz

İYI TARAFINIZI BULUN!: Herkesin daha iyi bir tarafı vardır ve bu taraf genelde sol tarafımızdır. Aynada biraz pratik yaparak ideal pozunuzu bulun ve fotoğraflarınızda aynı pozu muhafaza etmeye çalışın. Bu noktada size ufak bir ipucu vermek istiyoruz: Genelde hafif sola dönükken ve fotoğraf makinası yukarıda 45 derecelik bir açıda iken çekilen fotoğrafların daha başarılı olduğu söylenir!

ELINIZI BELINIZE KOYUN: Uzaktan çekilen fotoğraflarda ellerinizi nereye koyacağınızı şaşırıyor musunuz? O halde ünlülerin en sevdikleri pozdan ilham alabilirsiniz: vücüdunuzu hafifçe bir yana doğru döndürüp, tek elinizi belinize koyun. Bu hem daha özgüvenli durmanızı sağlayacak, hem de olduğunuzdan ince görünümenize katkıda bulunarak fotoğraflarda güzel çıkmak için şansınızı artıracaktır.

IŞIĞI DOĞRU AÇILARDAN YAKALAYIN!: Kapalı ortamda fotoğraf çekilirken, cama doğru dönerseniz yüzünüzdeki bütün kırışıklıklar ve kusurlar silinecektir. Dışarıda direkt güneş ışığı altında fotoğraf çektirirseniz yüzünüzde hoş olmayan gölgeler oluşacaktır, bu nedenle bu şekilde poz vermenizi önermiyoruz.

Eğer fotoğrafınız gece çekilecekse muhtemelen flaşlı olacaktır ve ne kadar iyi çıkacağınız fotoğraf makinanızın ISO ayarlarına ve şansa kalmıştır.