Gözler kalbin aynasıdır denilince aklınıza kalıplaşmış, klişe bir söz geliyor olabilir, ancak makyaj yapan pek çok kadının gözlerini vurgulamak istemesi boşa değil, zira yüzümüzde en çok dikkat çeken yer gözlerimiz. Eğer siz de gözlerinizi vurgulamak istiyor, ancak tam olarak hangi ürünlerin gerekli, hangilerinin gereksiz olduğunu kestiremiyorsanız bu yazımız ile sizlere yardımcı olacağız. İşte göz makyajı için gerekli malzemeler;

MAKYAJ FIRÇALARI: Sünger aplikatörler ile çok başarılı ve profesyonel makyajlar yapabileceğinizi düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün! Eskiden hepimiz far setlerinin içinden çıkan sünger uçlu aplikatörlere mahkumduk, oysa şimdi göz makyajı için çeşit çeşit fırça bulunuyor. Far fırçalarınızı set halinde alabileceğiniz gibi, tek tek de satın alabilirsiniz. Özellikle Real Techniques, EcoTools gibi markaların fırçaları kullanışlı olmakla birlikte, makyaja yeni başlayanlar bütçeyi sarsmayan özellikleri ile de uygun olacaklardır.

EYELINER: Gözlerinizi vurgulamak istiyorsanız er ya da geç eyeliner ile tanışmanız gerekecek! Ancak unutmayın düzgün çekilmiş bir eyeliner nasıl gözlerinizin güzelliğini vurgulayacaksa, yamuk çizilmiş bir liner çizgisi de gözlerinizin güzelliğine o kadar gölge düşürecektir. İşte tam da bu nedenle, iyi bir göz makyajı için eyeliner çekme sanatını öğrenmek zorundasınız! Eliniz alıştıktan sonra her iki gözününüze de kusursuz eyeliner çekmek 5 dakikadan az sürenizi alacaktır.  Maybelline EyeStudio Jel Eyeliner uygun fiyatlı seçenekler arasında en sevilen ürülerden biri!

MASKARA: İyi bir göz makyajı için olmazsa olmaz bir diğer ürün de maskaradır! Piyasada pahalıdan ucuza pek çok markanın ürününü bulabilirsiniz, biraz bütçenize, biraz da tercihinize bağlı. Genelde maskaranın fırçasından yola çıkarak nasıl bir etki vereceğini anlamanız mümkün; Tombul fırçalı aplikatörler dolgunluk katarken, ince ve plastik uçlu aplikatörler tek tek ayırma konusunda başarılıdır. Eğer çok seyrek ve kısa kirpikleriniz varsa  maskara bazı almanızı öneririz, bu sayede en ucuz maskaralar bile kirpiklerinizde mucizeler yaratacaktır!

FAR: Far sürmek göz makyajının biraz daha zaman alan ve zahmetli kısmı diyebiliriz. Özellikle tek bir renk sürüp geçmek yerine, gölgelendirme yapmayı düşünüyorsanız, tıpkı eyeliner gibi far uygulamak da biraz el alışkanlığı gerektirecektir. Size önerimiz doğal-kahve tonlarından oluşan bir far paleti almanız, böylece tek bir üründe, istediğiniz bütün renk kombinasyonlarını elde etmeniz mümkün olacak. (Örneğin The Balm Nude Tude veya The Balm NudeDude far paletleri çok iyi seçenek oluşturacaktır.)

KAŞ ÜRÜNLERI (FIRÇA, KALEM, KAŞ MASKARASI VS): Göz makyajınızı kusursuz yapmayı öğrendikten sonra, hala kaşlarınız için birşeyler yapmıyorsanız çok şey kaybediyorsunuz demektir! Gözlerinizi çerçeveleyen kaşlarınız da en az gözleriniz kadar önemlidir. Bir kaş kalemi veya kaş maskarası ile doldurmanız basit bir rutin için yeterli olacaktır. Eğer kaşlarınızı ayrıca sabitlemek istiyorsanız şeffaf bir maskara kullanabilirsiniz.

KAPATICI: Kapatıcı, göz çevrenizin kusursuz görünmesini sağlayacaktır, özellikle göz altı bölgesi sorunlu olanların edinmesi gereken bir üründür. Ayrıca kapatıcınızı, far sürmeden önce göz kapağınıza sürerek baz görevi görmesini de sağlayabilirsiniz. (Ancak yağlı göz kapaklarınız varsa kapatıcı yerine, far bazı almanız daha doğru bir tercih olacaktır!)

Bu yazımızda göz makyajı için gerekenleri inceledik, unutmayın makyaj konusunda pratik yaptıkça kendinizi geliştireceksiniz, ayrıca her kadında olması gereken makyaj malzemeleri yazımızı okumayı unutmayın.