Göz makyajı için ne kadar özenilirse özenilsin, gün sonuna doğru aynaya baktığınızda göz kaleminizin aktığını görmeniz muhtemel! Göz makyajı yaptıktan sonra bu tür bozulma ve akmaların önüne geçebilmemiz için bazı ek önlemler almamız gerekebiliyor. Bu yazıda sizlerle göz makyajınızın akmasını engellemek için neler yapabileceğinizi paylaşmak istedik!

FAR BAZI KULLANIN: Far bazı sadece farların renklerini canlandırmak için değil, aynı zamanda kalıcılığını arttırmak için de kullanılan bir göz makyajı ürünü, hal böyle olunca göz kalemi ve eyeliner için de aynı işe yarayacaktır. Kısacası far sürmeyecek olsanız bile göz kaleminizi uygulamadan önce şeffaf veya ten rengi bir far bazı kullanmanızı öneririz. Eğer far bazınız yoksa biraz kapatıcı ve pudra da aynı işlemi görecektir. Böylece sadece göz makyajı için uygun zemin hazırlamakla kalmayacaksınız, aynı zamanda göz kapağınızdaki morlukları ve damarları da kapatmış olacaksınız.

DOĞRU FORMÜLÜ BULUN: Göz kalemlerinde genelde 'kohl' tarzı ürünler yumuşak sürümlü olmakla birlikte biraz daha akmaya eğilimlidirler. Kullanacağınız eyeliner veya göz kaleminin 'suya dayanıklı' olmasına özen gösterin. Bu tür ürünler ne yazık ki her zaman vaatlerini yerine getiremiyor ancak yine de şansınızı bu tür ürünlerden yana kullanmanızda fayda var. Çok fazla para harcamanıza gerek yok ancak çok ucuz göz kalemlerinden çok fazla beklentiye girmemek lazım.

goz kaleminin akmamasi icin 3

KAPATICI UYGULAYIN: Özellikle alt kirpik diplerine sürdüğünüz kalemin akması, bütün makyajınızı bozacaktır. Bunu önlemek için göz altlarınıza kapatıcı uygulamanızı öneririz, kapatıcı ürünler genelde göz kaleminin akmasını önleyecek bir bariyer oluşturmaya yardımcı olur.

GÖZ KALEMINIZI (VEYA EYELINER) SABITLEYIN: Göz makyajının kalıcılığını arttırmanın en önemli yollarından biri, makyaj yaparken ürünleri kat kat uygulamaktan geçer! Göz kalemi veya eyeliner uyguladığınızda, üzerine bir eyeliner fıçası ile aynı renkte bir far sürmeniz halinde göz makyajı sabitlenmiş olacaktır. Bunu özellikle alt kirpik diplerinize de uygulamanızı tavsiye ederiz.

PUDRA KULLANIN: Unutmayın pudra makyajı sabitlemeye yardımcı bir üründür ve pudranızı sadece ten makyajı için değil, göz makyajı için de kullanabilirsiniz. Göz kaleminizi uyguladıktan sonra transparan toz pudra uygulamanızı öneririz, ancak bunu yapmadan önce maskara sürmemiş olmanızda fayda var. Toz pudra göz kaleminizi sabitlemiş olacak ve kirpiklerinize yapışan ince toz pudra, maskara uyguladıktan sonra daha dolgun kirpik görünümüne kavuşmuş olacaksınız.

Göz makyajınızın akmaması için uygulayacağınız bu teknikler özellikle uzun günlerde makyajınızı taze tutmak konusunda işinize yarayacaktır, ayrıca en güzel göz makyajı örnekleri yazımıza da göz atmayı unutmayın.