Siz de makyaj yaparken göz makyajına önem verenlerden misiniz? O halde göz şekline göre makyaj yaparak gözlerinizin doğal güzelliğini daha da vurgulayabilirsiniz. Gelin, altı farklı göz şekline uygun makyaj nasıl yapılır beraber inceleyelim:

1. ÇUKUR GÖZLER İÇIN GÖZ MAKYAJI: Bu göz şeklinde, gözler çukurda olduğu için kaş kemiği daha çıkıktır. Bu göz şekline göre makyaj yaparken açık renkli farı göz kapağınıza uygulayıp, göz çukuruna daha koyu bir renk ile gölgelendirme yapabilir, kirpik diplerinize ise koyu bir eyeliner sürerek onu dağıtabilirsiniz. Ayrıca kaşlarınızın hemen altına aydınlatıcı bir ürün kullanarak gözlerinize boyut kazandırabilirsiniz.

2. ÇIKIK GÖZLER İÇIN GÖZ MAKYAJI: Çıkık ve iri gözlere sahipseniz, muhtemelen yüzünüzde en çok dikkat çeken bölge gözlerinizdir ve onları daha fazla vurgulamaya ihtiyacınız yok demektir! Bu göz şekline en uygun makyaj doğal ve nötr tonlarda yapılandır. Takma kirpik kullanarak gözlerinizin daha gerideymiş gibi durmasını sağlayabilirsiniz.

3. YAKIN GÖZLER İÇIN GÖZ MAKYAJI: Her iki göz pınarı arasındaki mesafenin gözünüzden daha dar olması durumunda gözleriniz birbirine yakın demektir. Göz pınarınıza açık renkli ve aydınlatıcı bir far sürerek gözlerin daha uzak görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dikkati gözlerinizin arasındaki dar mesafeden uzaklaştırmak için gözünüzün dış "v" kısmına takma kirpik takabilir ve eyelinerınızı bu bölgede hafifçe dağıtabilirsiniz.

4. UZAK GÖZLER İÇIN GÖZ MAKYAJI: Her iki göz pınarı arasındaki mesafe gözünüzden daha geniş ise uzak gözlere sahipsiniz demektir. Eyeliner çekerken göz pınarınıza doğru biraz vurgu yapmaya özen gösterin. Ayrıca göz pınarınıza doğru olan minik kirpiklere bol miktarda maskara uygulamayı ihmal etmeyin! Yakın gözlere önerdiğimizin aksine göz pınarınıza aydınlatıcı ürün kullanmaktan kaçının, bu gözlerinizin arasındaki mesafeyi daha da uzaklaştıracaktır.

5. AŞAĞI SARKIK GÖZLER İÇIN GÖZ MAKYAJI: Gözlerinizin dış kısmı hafif aşağı doğru sarkık ise, bu göz şekline göre makyaj için eyelinerınızı gözünüzün dış kısmına 45 derecelik bir açı ile yukarı doğru uzatılabilirsiniz (kedi gözü makyajı). Böylece gözünüz sarkık görünmekten ziyade daha simetrik ve yukarı doğru duracaktır.

6. BADEM GÖZLER İÇIN GÖZ MAKYAJI: Badem göz "ideal şekil" olarak bilinir, bu göz şekline her tür makyaj yakışacaktır ancak doğal göz şeklinizi takip ederek sürülümüş bir eyeliner veya far sizin için en ideal makyaj olacaktır. Takma kirpik kullanarak gözlerinizi daha da dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

Bu yazımızda farklı göz şekilleri için farklı makyaj alternatiflerine baktık, siz de kendi göz şeklinize göre makyaj yaparak gözlerinizin güzelliğini daha da vurgulayabilirsiniz.