Yeşil çayın faydaları artık çoğumuz tarafından biliniyor , ancak siz antioksidanlar bakımından zengin olan bu çayı sadece demleyerek tüketiyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz, zira yeşil çay tam bir sağlık ve güzellik iksiridir! Bu yazıda 7 maddede yeşil çayın güzelliğimiz için nasıl kullanılabileceğini görebilirsiniz;

  1. Gözlerimiz için: Yeşil çayla yapacağınız göz banyosu yorgun gözleri rahatlacaktır. Ayrıca göz altı şişkinliklerini ve göz altı morluklarını da hafifletir. Bir poşet yeşil çaya sıcak su ilave ederek bekleyin. Ilık hale geldikten sonra pamukla gözlerinize masaj yapın.
  2. Akne tedavisi için: İki poşet yeşil çayı bir bardak sıcak suda bir saat bekletin. Soğuduktan sonra içine bir çorba kaşığı bal ve yarım limon suyu ilave edip karıştırıp yüzünüze uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık su ile cildinizi temizleyin.
  3. Cilt kızarıklıklarını gidermek için: Yeşil çayı hazırlayıp buz kalıplarına koyun. Dondurduktan sonra yeşil çaylı buzlarla yüzünüze masaj yapın.
  4. Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için peeling olarak: Bir çorba kaşığı yeşil çayı (Poşet çayı açarak kullanabilirsiniz) yarım çorba kaşığı esmer şekerle birlikte bir cezveye koyun. Şeker eriyince ateşten alıp ılıttıktan sonra dairesel hareketlerle yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekleyin. Ilık suyla cildinizi yıkayın.
  5. Tonik olarak: Hazırladığınız yeşil çayı buzdolabında bekletip sabah ve akşam cildinizi bu losyonla temizleyebilirsiniz.
  6. Detoks etkili arındırıcı yüz maskesi: Yeşil çay, güneşin cildinize verdiği zararları azaltmak için kullanılabilir. Üç çorba kaşığı yoğurdu bir çorba kaşığı yeşil çayla karıştırın. Yüzünüze uyguladıktan sonra yarım saat bekletin. İşlem sonunda ılık suyla cildinizi durulayın.
  7. Nemlendirici, besleyici, cildi canlandıran maske: Yarım olgun avokado, bir çorba kaşığı Aloe Vera jel veya yağı, bir çorba kaşığı yeşil çay. (Poşet çayı açarak kullanabilirsiniz). Tüm malzemeyi karıştırıp cildinize uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayın. Bu maskede avokado cildinizi hem besleyip hem de nemlendirirken, Aloe Vera ve yeşil çayla birlikte nemlendirme özelliği daha da artacaktır. Yeşil çay ayrıca güneşin zararlı etkilerine karşı da etkin olacaktır.

Yeşil çayın faydaları yalnızca güzellikle kalmıyor, kanserle mücadeleden, diyabete ya da obeziteye kadar geniş bir alanda sağlığımız için de oldukça faydalı bir bitkidir.