Güzellik ve bakım için susam yağından faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Susam yağı, saç ve cilt bakımı için kullanılabilir, bu nedenle bir çok cilt bakım ürünün içeriğinde de yer alır. Susam yağı, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini, lesitin, mineraller, protein ve amino asitler açısından zengindir ve güçlü bir antioksidandır.

Susam yağı ile cildinizi toksinlerden arındırabilir, ayrıca cilt lekelerinin görünümünü azaltabiliniz. Cildi nemlendiren, siyah noktaların oluşumunu engelleyen susam yağı, aynı zamanda doğal bir UV koruyucusudur, hatta cildi sadece güneş ışınlarından korumakla kalmaz, aynı zamanda rüzgar gibi diğer olumsuz hava koşullarına karşı da korur. Güzellik rutininizde kullanabileceğiniz susam yağının faydaları nelerdir size birkaç örnek vermek istedik; 

susam yaginin guzelllik icin faydalari

Vücut Losyonu

Susam yağı masaj yağı veya vücut losyonu olarak kullanılabilir. Bunun için lavanta, ylang- ylang, portakal, gül yağı gibi hoş kokulu yağlardan da faydalanarak cildiniz için güzel bir losyon hazırlayabilirsiniz. Buna örnek olarak aşağıdaki karışımı kullanabilirsiniz;

  • 1 çorba kaşığı susam yağı
  • 1 çorba kaşığı badem yağı
  • 1 damla ylang- ylang veya lavanta yağı

Bütün bu malzemeleri karıştırıp vücudunuza uygulayabilirsiniz, çok daha yumuşak bir cilde sahip olduğunuzu fark edeceksiniz!

Cilt temizleme losyonu

Susam yağı ile cildinizi temizleyip, gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki tariften yararlanabilirsiz;

  • 1 çorba kaşığı susam yağı 
  • ½ tatlı kaşığı pirinç unu

Bu ikiliyi karıştırıp, yıkanmış yüzünüze hazırladığınız maskeyi sürün (cildinizin nemli-ıslak olması gerekiyor.) Yaklaşık 5-10 dakika bekledikten sonra maskeyi çıkarın cildinizi önce ılık, sonra da soğuk su ile yıkayıp, günlük nemlendirici kreminizi sürün.

Ayak bakımı

Susam yağı ile ayaklarınıza bakım yapabilirsiniz. Bunun için 2 çorba kaşığı susam yağını, 1 çorba kaşığı nane yağı (veya okalüptüs yağı) ile karıştırıp ayaklarınızın tabanına sürün, ardından pamuklu bir çorap giyip uzun süre bekleyin, hatta gece yatarken yapabilirsiniz. Bu bakım yağı, hem ayaklarınızı yumuşacık yapacak, hem de onları rahatlatacaktır. Özellikle uzun süre ayakta kalıyor veya uzun mesafeler yürüyorsanız denemenizi öneririz. Bu uygulama ayrıca çatlak topuklarınızı da tedavi edecektir. Bunların yanı sıra, susam yağının mantar önleyici (anti- fungal) özelliğide vardır, bu nedenle tırnaklarınıza da masaj yapabilirsiniz.

Tonik

Susam yağı ile cildinizi canlandırıp, nemlendirecek bir tonik de hazırlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki tariften faydalanabilirsiniz;

  • 1/2 kahve fincan susam yağı
  • 1/4 kahve fincanı elma sirkesi
  • 1/4 kahve fincanı mineralli su (veya su)

Bu karışımı uygulamadan önce cildinizi yıkayın, daha sonra karışımı ıslak cildinize uygulayın. Bu toniğin içindeki susam yağı, cildinizi temizlerken nemlendirecek ve yumuşatacak, elma sirkesi ise cildinizi ölü hücrelerden arındırarak, lekelerin görünümünü azaltacaktır.

Bu yazımızda susam yağının faydaları güzellik açısından değerlendirilmiştir. Cilt için faydaları dışında susam yağı saç bakımı için de kullanılabilir.