Kimimiz makyaj yapmayı çok severken, kimimiz için ise makyaj malzemeleri sadece özel günlerde kullanılan araçlardır. Ancak her gün yapın ya da yapmayın, her kadının makyaj çekmecesinde olması gereken bazı temel kozmetik ve makyaj malzemeri vardır. Bu yazımızda sizin için bu ürünleri 7 kategoride listeledik ve neden sahip olmanız gerektiğini açıkladık...

FONDÖTEN VEYA BB KREM: Her makyajın temeli ten makyajı ile başlar. Cildiniz çok pürüzsüz olsa bile bazen özel günlerde ten makyajı yapmanız gerekebilir, işte bu nedenle mutlaka ten renginize uyumlu bir fondöten veya BB kreminiz olmalı (Yazın ve kışın cilt tonunuz çok değişiyorsa tercihen her 2 mevsime de uygun olacak şekilde 2 ayrı renk bulundurmanızı öneririz).

MASKARA: Sabahları çok erken kalkıp işe veya okula gidiyorsanız muhtemelen makyaja uzun uzun zaman ayıramıyorsunuzdur, işte bu gibi durumlarda zamanınızı çalmayacak ancak dinlenmiş görünmenizi sağlayacak makyaj malzemeleri bulunuyor: Maskaralar! Maskara gözlerinizin olduğundan daha iri ve açık görünmesini sağlayacak ve böylece 5 dakika ayırarak daha bakımlı görünebileceksiniz.

RUJ: Eğer çok fazla makyaj yapmıyor veya makyaj malzemeleri koleksiyonunuzu yeni yeni oluşturuyorsanız size 2 adet ruj yetecektir; bunlardan bir tanesinin iddialı ve çarpıcı bir renk olmasını, diğerinin ise kendi dudağınızın 1-2 ton koyusu (yani doğal görünümlü) olmasını öneririz. Özellikle, özel geceler için iddialı rengi kullanırken, günlük hayatınızda doğal görünümlü ruju kullanabilirsiniz.

ALLIK VEYA BRONZLAŞTIRICI: Yüzünüze renk vermek sizi solgun görünümden uzaklaştırarak daha dinlenmiş görünmenizi sağlar, bu nedenle allık veya bronzlaştırıcı edinmenizde fayda var. Çeşit çeşit allıklar (krem, pudra, likit) arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Tercihen bir pembe, bir şeftali tonlu allık yeterli olacaktır, ancak tek bir tane alacaksanız cilt alt tonu belirledikten sonrarenk seçimi yapmanızda fayda var.

FAR PALETI: Tek tek bir sürü far almaktansa bir tane küçük boy (seyahatlerde de yanınıza taşıyabileceğiniz) bir far paleti almanızı öneririz. Renk seçimi size kalmış ama unutmayın ki doğal tonlar her an, her ortama uyum sağlayan renklerdir. Düzenli olarak göz makyajı yapmasanız bile özel bir geceye davetli olduğunuz zamanlar için elinizin altında bir far paletinin bulunması gerekecektir. Eğer natürel tonlarda bir palet alırsanız farları kaşlarınızı doldurmak için bile kullanabilirsiniz!

KAPATICI: Hiç makyaj yapmayan biri olsanız bile eminiz ki malum dönemlerde çıkan sivilceler sizin de canınızı sıkıyordur ve onları kapatmanın yollarını arıyorsunuzdur. İşte bunun en basit yöntemi bir kapatıcıdan yardım almak... Kapatıcı makyaj malzemeleri aynı zamanda uykusuz kaldığınız gecelerde de moraran göz altlarınızın görünürlüğünü azaltarak kurtarıcınız olacaktır.

AYDINLATICI: Aydınlatıcı ürünler aslında çok temel makyaj malzemeleri gibi görülmemekle birlikte etkileri tahmin edeceğinizden çok daha fazladır! Özellikle soluk bir ciltten şikayetçiyseniz elmacık kemiklerinizin üzerine az miktarda uygulayacağınız aydınlatıcı sizi bir anda dinlenmiş ve sağlıkla parlayan bir cilde kavuşturabilir. Ayrıca birbirine yakın gözleriniz varsa göz pınarlarınıza aydınlatıcı uygulayarak gözlerinizin daha uzak görünmesini sağlayabilirsiniz. Kısacası aydınlatıcı, ten makyajında az miktarı ile mucizeler yaratabilecek bir üründür.