En yaygın göz rengi olan kahverengi gözlere mi sahipsiniz? Peki gözlerinizin rengini daha da belirgin hale getirmek için nasıl bir göz makyajı yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Kahverengi gözlüleri aslında "şanslı" kategorisine koymak mümkün çünkü pek çok rengi başarılı bir şekilde taşıyabilirler, ancak bazı renkler var ki, kullanıldığında kahverengi gözleri bir anda ön plana çıkaracaktır.

Gelin kahverengi göz makyajı için nelere dikkat edilmeli, hangi renkler tercih edilmeli birlikte inceleyelim;

FAR SEÇİMİ

Kahverengi gözlüler göz makyajı yaparken yukarıda da belirttiğimiz gibi pek çok renk farı rahatlıkla kullanabilirler, en yakışan renkler ise şu şekildedir:

Mavi (Kobalt Mavisi): Mavi far biraz tehlikeli bir renk olduğundan tonuna dikkat etmekte fayda var, koyu ve canlı duran mavi farlar kahverengi gözlere çok yakışmaktadır. Bu tür iddialı bir renk kullanmanız halinde yüzünüzün geri kalanını olduğunca doğal tutmanızı öneriyoruz, belirgin bir allık veya ruj, bu ton mavi ile çok hoş durmayacaktır.

Doğal Tonlarda Farlar: Doğal tonlardan kastımız toprak tonları, altın, bakır gibi renkler. Özellikle içinde hafif ışıltı barındıran doğal tonlar kahverengi gözlere çok yakışmaktadır. Gölgeleme yaparak daha da sofistike bir görünüm elde etmeniz mümkün. Bu renkleri günlük hayatınızda tercih edebileceğiniz gibi daha iddialı gecelerde de kullanabilirsiniz. Eğer makyajınıza farklı bir ton katmak isterseniz zeytin yeşili de kahverengi gözleri belirginleştirmektedir, göz kapağınıza zeytin yeşili bir far uygulayıp,kahverengi veya bej ile hafif bir gölgeleme yapabilirsiniz.

Mor Farlar: Mor, bize göre kahverengi göz makyajına en yakışan renklerin başında geliyor. Özellikle mürdüm rengi ile gözlerinizi ön plana çıkarmanız mümkün (veya biraz daha cesursanız morun canlı tonlarını da tercih edebilirsiniz.) Mor bir göz makyajını, aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz Natalie Portman'ın yaptığı gibi açık pembe bir allık ve pembe bir ruj ile kombinleyebilirsiniz.

MASKARA

Mavi / Mor Maskara: Renkli maskaralar aslında her göz rengine yakışmakla birlikte kahverengi göz ile kontrast yaratarak daha da dikkat çekici hale gelebiliyor. Özellikle mavi ve mor renkleri tercih etmekte fayda var, zira aşağıdaki fotoğraflardan da göreceğiniz gibi, bu iki renk kahverengi gözlere çok yakışıyor. Renkli maskara kullanmaya çok sıcak bakmıyorsanız her zaman siyah veya kahverengiyi de tercih edebilirsiniz.

EYELİNER

Eyeliner konusunda da yine kahverengi gözlüler için pek çok renk seçeneği mevcut. Yapacağınız göz makyajı stiline göre gri, bronz, koyu mor veya lacivert tonları seçebilirsiniz. Örneğin açık bej renkte bir far ile koyu mavi eyeliner çok güzel duracaktır.