Kapatıcı, tıpkı fondöten gibi kusursuz bir cildin olmazsa olmazlarındandır! Fondöteni yüzümüzün geneline uygularken, kapatıcımızı göz altı bölgemizdeki morluk vb kusurları örtmek veya fondötenin tek başına kapatamadığı ufak tefek kızarıklık, sivilce tarzı kusurları kapatmak için kullanırız. Peki göz altı kapatıcısı seçerken ve uygularken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevabını 6 maddede özetliyoruz.

Doğru Kapatıcı Rengi Seçin!

Tıpkı fondöten seçimlerimizde olduğu gibi göz altı kapatıcısı seçerken de doğru rengi seçtiğimize dikkat etmeliyiz. Kapatıcınız göz altınızdaki morluk, koyu halkalar gibi kusurları vurgulamamalı aksine bunları örtmeli. Kapatıcınız ne çok koyu olmalı, ne de çok açık. Tercihen cilt renginizden 1-2 ton daha açık bir renk seçebilirsiniz.

Eğer göz altı bölgeniz çok sorunlu değilse aydınlatma özelliği yüksek kapatıcıları da tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra göz altı morlukları sarı renkli kapatıcılar kullanılarak nötrlenebilir.

Kapatıcınızı Az Ama Öz Miktarda Sürün

Göz altı kapatıcısı sürerken çok kalın ve yoğun bir tabaka uygulamanız kapatıcınızın göz altındaki ince çizgilerde birikmesine neden olabilir -ki böyle bir şeyin başımıza gelmesini hiçbirimiz istemeyiz, öyle değil mi? Unutmayın az ama öz miktarda kapatıcı uygulamanız yeterli olacaktır. Eğer kapatıcınızın göz altı bölgenizdeki kırşıklıkları vurgulamasından şikayetçi iseniz öncesinde mutlaka göz altı kremi uygulamanızı öneririz. Hatta göz altı kreminizi kapatıcınız ile karıştırırak bile sürebilirsiniz. Bütün bunlara rağmen kapatıcı ince çizgilere doluyorsa bu kapatıcınızın sizin için çok da uygun olmadığını gösterir.

Kapatıcıyı Yaymayı Unutmayın

Kapatıcınızı direkt göz altınıza sürmektense göz pınarınızdan, gözünüzün bittiği noktaya doğru bir "V" harfini çağrıştıracak şekilde sürün. Daha sonra yüzük parmağınızla veya kapatıcı fırçanızla ile yayın. Gereğinden fazla yayarsanız sürdüğünüz göz altı kapatcısı yok olup gidebilir, bu nedenle dağıtma işlemini de abartmayın.

kapatici uygularken nelere dikkat etmeli 2

Önce Fondöten, Sonra Kapatıcı

Bazen makyaj yaparken hangi ürünü önce sürmemiz gerektiğine dair kafamız karışabilir, özellikle kapatıcıyı fondötenden önce uygulayanlar olabiliyor. Aslında doğru sıralama önce fondöten, sonra kapatıcı şeklindedir. Eğer göz makyajınızı yaparken farınızın veya rimelinizin göz altlarınıza bulaşmasından endişe ediyorsanız önce göz makyajınızı yapıp ondan sonra ten makyajınızı yapmanızı öneririz.

Kendinize En Uygun Ürünü Bulun

Kapatıcı ürünler değişik formlarda satılıyor; Stick, kalem, fırça aplikatörlü vs. Pratiklik açısından kalem, sünger aplikatör veya stick kapatıcıları tercih etmenizi öneririz, zira bu tür ürünleri biraz daha hızlı uygulamanız mümkün. Kavanozlarda satılan kapatıcılar, daha sıkhava ile temas ederlerve uygularken parmaklarınızı (veya fırçanızı) kullanmanız gerekir bu nedenle bu tür ürünlerinhijyenik olmadıklarını ve pratiklik açısından da daha zorlayıcı olabildiklerini unutmayın.

Farklı Bölgelerde Farklı Kapatıcılar Deneyin

Bazen göz altı bölgemiz için kullandığımız kapatıcı, yüzümüzün başka bölgeleri için uygun olmayabiliyor. Bu nedenle göz altı kapatıcısı olarak ayrı, yüzünüzdeki diğer bölgeler için ayrı bir kapatıcı ürün kullanabilirsiniz.