Kaşlarımız, gözlerimizin çerçevesini oluşturmakla kalmaz aynı zamanda bütün yüzümüze de anlam kazandırırlar, böylesine önemli bir görev üstlenen kaşlarımızı alırken dikkat edilmesi gereken bir kaç basit adım vardır. Bu adımları uygulayarak evde rahatlıkla ideal kaş şeklinize kavuşmanız mümkündür.

Kaş alırken unutulmaması gereken temel nokta, aslında herkesin doğal olarak ideal kaş şekline sahip olduğudur, yani yüzünüze göre en iyi kaş şekli zaten sizde mevcut, sizin tek yapmanız gereken bir kaç kaş alma tekniği ile kaşlarınızın daha da kusursuz görünmesine yardımcı olmak! 

Kaş alma için en iyi zaman banyo sonrasıdır, sıcak suyun etkisi ile gözenekler açıldığı için canınız acımadan kaşlarınızı alabileceksiniz. Kaş alma sırasında, uzaktan kaşların aldığı şekli görmeniz açısından ara ara aynadan uzaklaşarak kaşlarınızı kontrol etmenizde fayda var. Büyüteçli ayna ile kaşlarınızı almanız durumunda, gereğinden fazla inceltebilir ve kaşlarınızın şeklini bozabilirisiniz. Güzellik uzmanları tarafından kabul gören 'ortak' kaş alma teknikleri vardır, aşağıdaki görsel size kaş haritanızı çıkartmanıza ve nerelerde alınması gereken fazlalık veya doldurulması gereken boşluk olduğunu gösterecektir.

Öncelikle mümkün olduğunca ince bir çubuk bulmanızı öneririz, bu bir dondurma çubuğu veya törpü olabilir, ne kadar ince olursa o kadar iyi olacaktır. Daha sonra izlemeniz gereken 4 basit adım var:

ideal kaş şeklini belirleme

  1. Çubuğu burun deliğinizin ortasından dik bir açıda tutarak kaşlarınızın başlama noktasını belirleyeceksiniz, burayı beyaz bir kalem ile işaretleyin.
  2. Dümdüz aynaya baktığınızda çubuğu burun kenarından göz bebeğinize doğru hizalayarak kaşınızın en yüksek noktasını bulacaksınız. Burayı da beyaz bir göz kalemi ile işaretleyin.
  3. Kaşlarınızın bitiş noktasını ise, çubuğu burun deliğinizden çapraz olarak tuttuğunuzda bulabilirsiniz. Aynı şekilde bu noktayı da işaretleyin. 
  4. Bütün bu işlemlerden sonra elde ettiğiniz üç noktayı, beyaz göz kaleminizle alttan ve üstten birleştirin ve çerçevenin dışında kalan bütün kaşları cımbız yardımı ile alın.

Eğer kaşlarınızın doğal görünmesini istiyorsanız üstten almamanızı öneririz, zira üstten alınmış kaşlar daha keskin bir hat belirledikleri için doğallıktan biraz daha uzak olurlar. Kaşlarınızda çok belirgin hatlar istiyorsanız yüz için özel ağdalardan da yardım alabilirsiniz, ancak uyaralım ağda ile kaş alma biraz daha risklidir, kaşlarınızın şeklini bozabilirsiniz, ayrıca düzenli olarak ağda ile alınan kaşlar küsebilirler. Eğer kaşlarınız seyrekse bu bahsettiğimiz kaş çerçevesini çizip, boş kalan noktaları kendi kaş renginizde bir far veya kaş kalemi ile doldurabilirsiniz.

Kaş alma teknikleri basit gibi durmakla beraber pratik isteyen ve doğru yapıldığı takdirde bütün yüzünüzü değiştiren işlemlerdir. Fotoğraf galerisinde ünlülerin kaş modelleri yer alıyor, bu resimlerden kaşların ne kadar önemli olduğunu daha net görebileceksiniz. Genel olarak trendin kalın ve daha doğal duran kaşlara kaydığını da söylemek mümkün:

  • Lauren Conrad ince kaşlarından sonra kalın kaşlarda karar kılan ünlülerden, fotoğraflara bakılırsa isabetli bir karar olmuş!
  • Leighton Meester, ince ve kavisli kaşlarını kalınlaştırarak kavisin belirginliğini azaltmış. Bize göre ince kaş, minyon yüzüne daha çok yakışıyor.
  • Köşeli yüz hatları ile kalın kaşı en iyi taşıyan ünlülerden birisi Demi Lovato, ancak ince kaşlı hali için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz!