Gerek makyaj malzemeleri, gerekse makyaj temizleyici ürünler, içerdikleri kimyasallarla, uzun süreli kullanımlarda kaş ve kirpiklerinizde tahribat yaratabilirler. Bu durumda onlara gerekli özeni göstermezseniz, kaş ve kirpiklerin azalması ve dökülmesi sorunları ile baş başa kalabilirsiniz, ya da kaş ve kirpikleriniz genetik olarak seyrek olabilir.Bu yazımızda, bu konuda sıkıntı çekenler içinkaş ve kirpik uzatma yöntemleri konusunda bilgiler yer alıyor;

Hint Yağı Kullanarak Kaş ve Kirpik Uzatma: Hint yağı, hem saçlarınızın hem de kaş ve kirpiklerinizin gürleşmesine ve uzamasına yardımcı olan en etkili üründür. Kullanacağınız Hint yağını seçerken saf ve soğuk baskı yöntemiyle elde edilmiş olmasına özen gösterin.Hint yağını kaş ve kirpik uzatma işleminde tek başına kullanabileceğiniz gibi, aşağıda vereceğimiz şu etkili olan formülü de uygulayabilirsiniz:

  • 1 tatlı kaşığı Hint yağı,
  • 1 tatlı kaşığı Aloe Vera jel ( bulamazsanız yağını da kullanabilirsiniz),
  • 1 kapsül E vitamini

Tüm malzemeleri karıştırıp, temizlenmiş eski bir rimel veya eye liner fırçası ile bu karışımı kaş ve kirpiklerinize uygulayabilirsiniz. (Bu işlem için kulak çubuklarını da kullanabilirsiniz.) Tek dikkat etmeniz gereken nokta gözlerinize kaçırmamak! Bu işlemi gece yatmadan önce uygulayın.Bu karışımda Hint yağı, kaş ve kirpiklerinizin gürleşmesini, Aloe Vera uzamalarını, E vitamini ise uzama işleminin hızlanmasını sağlayacaktır.

Tatlı Badem Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı Karışımı ile Kaş ve Kirpik Uzatma: Saçlarınız için faydalı olan Hindistan cevizi yağı ve Badem Yağı, kaş ve kirpikleriniz için de çok yararlıdır. Bu iki yağın karşımını, bir kulak çubuğu veya eski bir maskara fırçası ile kaş ve kirpiklerinize uygulayabilirsiniz. Özellikle badem yağının gözlerinize kaçmamasına özen gösterin.Eğer Hindistan cevizi kullanacaksanız saf olmasına dikkat edin. Taze Hindistan cevizi bulabilirseniz içindeki süt de çok yararlıdır.

Mutfağınızdaki Doğal Malzeme Zeytinyağının Kaş ve Kirpikler Üzerinde Etkisi: Hepimizin evinde bulunan vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan zeytinyağı, saçlar ve cildimiz için yarattığı mucizeyi kaş ve kirpik uzatma ve onları gürleştirme için de sağlar.

Sarımsak veya Sarımsak Yağı Kaşları Gürleştirir mi?: Gür ve güzel kaşlar için sarımsak kullanabilirsiniz. Sarımsak, ‘kaş uzatma’ denilince çoğumuzun ilk aklına gelen yöntemlerden birisi. Sarımsağın kan dolaşımını hızlandırarak kıl ve kıl köklerini beslediği bilinen bir gerçek, ancak tabii ki mucizevi bir şekilde kıl olmayan bir yerden kıl çıkarmasını da beklememek lazım. Sadece kıl köklerini besleyerek daha güçlü hale getirecektir.Uygulama için;2-3 diş sarımsağı ezerek kaşlarınızda yaklaşık 20 dakika bekletebilirsiniz veya aktarlarda satılan sarımsak yağı alarak kaşlarınıza sürebilirsiniz. Gözlerinize kaçırmamaya dikkat edin.

Son olarak kaş ve kirpik uzatma sürecinde işinize yarayacak bir kaç önemli noktaya da değinmek istiyoruz;

  1. Göz makyajınızı temizlemeden asla yatmayın. Özellikle rimeli kirpiklerinizde bırakmayın. Bu hem gözlerinizi tahriş eder hem de kirpiklerinizi kurutup dökülmelerine yol açar.
  2. Unutmayın iyi ve kaliteli bir vazelin de kirpiklerinize bakım yapar. En önemlisi göz makyajınızı çıkarırken, kimyasal içeren temizleyiciler yerine vazelin kullanabilirsiniz.
  3. Tıpkı saçlarımız gibi kirpik ve kaşlarınızın da hem içerden, hem dışarıdan beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle dengeli beslenme çok önemlidir. Protein içerikli gıdalar, taze sebze ve meyveler, tahıllar mutlaka günlük gıda rejiminizde yer alsın. Özellikle hayvansal protein içeren gıdalar çok önemlidir. Ayrıca A; B; E; Folik asit Demir Çinko içeren gıdalar saçlarınız için taşıdığı önemi kaş ve kirpikleriniz için de taşır.