Kırmızı ruj dikkatleri dudaklarımıza çekmenin en güzel  yollarından biri! Dudaklarımıza kırmızı ruj sürdüğümüzde eşlik edecek en ideal göz ve ten makyajını merak ediyorsanız bu yazı tam size göre! 

Her makyajda olduğu gibi kırmızı ruj makyajında da kusursuz bir ten çok önemlidir. Kullanacağınız fondötenin cilt renginizle ve cilt yapınızla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Herhangi bir kusur veya kapatmak istediğiniz bir yer varsa kapatıcı uygulayabilirsiniz. Allık seçimi de oldukça önemlidir, eğer mat kırmızı ruj sürecekseniz allığınızın hafif ışıltılı olmasında sakınca yok, ancak kırmızı rujun üzerine parlatıcı uygulamayı düşünüyorsanız mat bir allık seçimi çok daha iyi olacaktır. Ayrıca mavi alt tonlu kırmızı ruj ile genelde pembe tonlu allıklar; turuncu alt tonlu ile ise şeftali-mercan tonlu allıklar daha uyumlu durmaktadır.

1. Hangi ten rengi hangi tonda kırmızı tercih etmeli?

  • Soğuk (pembe) alt tonlu bir cildiniz varsa mavi alt tonlu kırmızı rujları tercih etmelisiniz.
  • Sıcak (sarı) alt tonlu bir cildiniz varsa turuncu-kahve alt tonlu sıcak kırmızı rujları tercih etmelisiniz.
  • Nötr bir cildiniz varsa tüm seçenekler size yakışabilir ama tam orta karar bir kırmızı ruj seçmenizde fayda var.

Cilt alt tonu nasıl belirlenir merak ediyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Kırmızı rujunuza eşlik edecek göz makyajı nasıl olmalı?:  Makyajda bilinen en temel kurallardan birisi dikkati gözlerimize ya da dudaklarımıza çekmemiz gerektiğidir! Yani bu kurala göre kırmızı ruj ile dikkat dudaklarda olacağı için göz makyajı biraz daha natürel ve doğal olmalı. Ancak biliyorsunuz makyajda kesin kurallar olmaz, bazen hem göz hem dudaklar dikkat çekici olabilir, işte bir kaç başarılı örnek...

3. Eyeliner ve maskara eşliğinde kırmızı ruj: En bilindik ve en sık uygulanan kırmızı ruj makyajı eyeliner ve maskara eşliğinde yapılan olsa gerek! Eyelinerınızın siyah olması zorunlu değil, mavi alt tonlu bir kırmızı ruja lacivert eyeliner da çok yakışacaktır. Tek dikkat etmeniz gereken nokta eyelinerı düzgün çekmek ve sonrasında bol miktarda maskara (veya tercihen takma kirpik) uygulamak.

4. Kahverengi tonlarında far ve kırmızı ruj: Gözlerinize doğal tonlarda kahverengi far sürdüğünüz zaman kırmızı ruj ile inanılmaz uyumu olduğunu göreceksiniz, özellikle açık kahverengi tonlara yönelebilirsiniz.

kirmizi rujlar

Kırmızı Ruj Önerileri

  1. MAC Russian Red Ruj
  2. MAC Ruby Woo Red Ruj
  3. Rimmel London Apocalips Sıvı Ruj Big Bang
  4. YSL Rouge Pur Couture Le Rouge
  5. Rimmel London Kate Moss Ruj No.1