Kırmızı ruj kuşkusuz kadınların en büyük silahlarından biri, bir anda bütün dikkatleri dudaklarımıza çektiği gibi, çok sade bir makyajı bile bir anda iddialı bir makyaja çevirme gücüne sahip! Kırmızı ruju günlük makyajında tercih edenler olduğu gibi, bu iddialı rengi sadece özel günler için ayıranlar da mevcut. Peki kırmızı ruj sürmenin püf noktaları nelerdir, ten rengine göre kırmızı ruj seçimi nasıl olmalı? Hepsini maddeler halinde bu yazımızda paylaşıyor olacağız:

 kırmızı ruj nasıl sürülür

  1. Ten Rengine Göre Ruj Seçimi: Kırmızı rujun size yakışmadığını mı düşünüyorsunuz? Belki de ten rengine uygun bir kırmızı tonu bulamadığınız için böyle düşünüyorsunuzdur. Tıpkı fondöten seçiminde olduğu gibi kırmızı ruj seçiminde de ten rengimiz ve cilt alt tonumuz büyük önem taşımaktadır. Sarı alt tonlu cilde sahipseniz, alt tonu mercan ve turuncu olan kırmızılar size daha çok yakışacaktır, eğer pembe bir alt tona sahipseniz biraz daha soğuk (mavi-mor) alt tonlu renkleri öneririz, özellikle böğürtlen kırmızısı diye tabir edebileceğimiz ton sizde muhteşem duracaktır!
  2. Ruj Yapısını Seçme: Mat ve opak bir ruj mu tercih edersiniz, yoksa kremsi ve daha şeffaf duran bir ruj mu? Tercih size kalmış, ancak mat rujların dudaklarınızı kurutabileceğini, kremsi rujların ise çok dayanıklı olmayacağını göz önünde bulundurmakta fayda var. 
  3. Dudakları Hazırlama: Kırmızı ruj kusur affetmeyen renklerden birisidir, bu nedenle öncesinde dudaklara ufak bir bakım yapmakta fayda var. Eğer tercihiniz mat bir rujdan yana olacaksa dudaklarınızın kusursuz görünmesi için peeling yapmanızı öneririz (zeytinyağı, bal ve şeker karıştırarak kendi peelinginizi de yapabilirsiniz). Peeling yapmaya vaktiniz yoksa, eski bir dış fırçası ile dudaklarınızı hafifçe fırçalayarak, ölü derinin atılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca rujunuzu uygulamadan önce dudak nemlendiricisi ile dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın!
  4. Dudak Kalemi: Normalde dudak kalemi kullanmayı sevmiyor olsanız bile kırmızı ruj süreceğiniz zaman aynı renkte bir dudak kalemini uygulamayı ihmal etmeyin. Kalemi sadece dudaklarınızın çevresine değil içine de uygulayın böylece hem rujunuzun taşmasını önlemiş olacaksınız, hem de rujunuzun kalıcılığını arttırmış olacaksınız.
  5. Ruju Uygulama: Genelde kırmızı ruj fırça yardımı ile daha rahat uygulanmaktadır, ancak fırça kullanmak zorunda değilsiniz. Uygularken ruju taşırmamaya ve dudaklarınızın iç kısmımlarını da boyamaya özen gösterin (aksi takdirde iki renk dudaklarınız olacaktır!) 
  6. Kağıt Mendil: Rujunuzu sürdükten sonra bir kağıt mendili dudaklarınıza nazikçe bastırın, bu adım ruju dudaklarınıza sabitlemeye yardımcı olacaktır. Daha sonra bir kat daha ruj sürün, böylece rujunuzun kalıcılığını arttırmış olacaksınız.
  7. Dudak Parlatıcı: Dudaklarınızın dolgun görünmesini istiyorsanız orta kısmına şeffaf bir parlatıcı uygulayabilirsiniz.
  8. Son Kontroller: Kırmızı rujun son adımı dişlerinizi kontrol etmek! Rujunuzu ilk sürdüğünüzde veya gün içinde tazeledikten sonra mutlaka ama mutlaka dişlerinizi kontrol edin!