Rengarenk raflardan makyaj malzemeleri seçmek ve almak her ne kadar zevkli olsa da, ne yazık ki bütün kozmetik ürünleri belli bir son kulllanma tarihine sahipler. 

Özellikle çok fazla makyaj ürünü alıyorsanız ve neyi ne zaman aldığınızı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız, satın aldığınız bir ürünü kullanmaya başladığınız anda üzerine silinmeyen bir kalem ile hangi ay ve yılda açtığınızı yazmak çok daha düzenli ve bilinçli olmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte zaman zaman makyaj ve kozmetik dolabınızı kontrol ederek ürünlerin bozulup bozulmadığını kontrol etmeniz oldukça önemlidir, maalesef zaman zaman az kullandığımız kozmetik ürünleri ile bile vedalaşmamız gerekebiliyor.

Peki makyaj ve kozmetik ürünlerinin kullanma süreleri ne kadardır, onlarla ne zaman vedalaşmak gerekiyor? Bütün bu bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

ACI AMA GERÇEK! MASKARANIN RAF ÖMRÜ 3-6 AY: Maskaralar, likit formda oldukları için en hızlı bozulan makyaj ürünleri arasında yer alıyorlar. Çoğu maskaranın açıldıktan sonra 3 ile 6 ay arası raf ömrü bulunuyor (açılmamış maskaraları en az 1 yıl kadar saklayabilirsiniz, ancak çok uzun süre açılmamaları halinde kuruma ve bozulma riskleri bulunuyor!) Açmış olduğunuz maskarayı raf ömrü geçmesine rağmen, yapısında bir bozulma olmadığı için kullanmaya devam ediyorsanız, maskaranızın içinde bakterilerin hızlı bir şekilde ürediğini ve bunun göz sağlığınızı tehlikeye atabileceğini unutmayın! Sonuçta hiçbir şey gözlerimizin sağlığından önemli değil, öyle değil mi?

TOZ ALLIK, FAR VE PUDRA: Makyaj malzemelerinize şöyle bir göz atarsanız çoğunun aslında toz formda ürünler olduklarını görebilirsiniz, durum böyle ise kendinizi şanslı sayabilirsiniz! Zira toz kozmetik ürünlerin raf ömrü 2-3 yıl arasındadır.

fondötenler

NEMLENDIRICI, SERUM VE FONDÖTEN: Likit yapıdaki ürünlerin genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında bir raf ömrü vardır. Ancak bazı istisnai ürünlerde bu süre 2 yıla kadar çıkmaktadır. Kullandığınız nemlendirici krem, serum ve fondötenin arkasında yer alan küçük açılmış kavanoz işareti ve yanındaki sayı size ürünün açıldıktan sonraki kullanım süresini ay olarak gösterir. Genelde bu süre önlem amaçlı biraz kısa tutulmaktadır, bu nedenle kokusunda ve yapısında bir bozukluk olmayan bir kremi veya fondöteni 1-2 ay fazladan kullanmakta çok sakınca olmayacaktır, ancak yine de süreyi çok geçirmemeye dikkat edin! Ne de olsa direkt cildinize uygulanan ve emilen ürünlerden bahsediyoruz.

DUDAK ÜRÜNLERI: Rujlar, lipgloss'lar ve dudak kalemleri de tıpkı toz ürünler gibi 2-3 yıla kadar dayanabilen ürünlerdir. Bu durum üründen ürüne, markadan markaya göre değişir ancak doğru saklama koşullarında dudak ürünleriniz de diğer ürünlere göre daha dayanıklıdır.