Gözler, yüzümüzün en önemli odak noktalarından birisidir ve göz makyajı sayesinde bu bölgeyi daha da vurgulayarak, çok daha anlamlı bakışlar elde edebiliriz. Ancak bir gerçek var ki göz makyajı, ten makyajına göre biraz daha pratik istiyor! Bu yazımızda yer alan ipuçları ile daha güzel göz makyajı nasıl yapılır öğrenmiş olacaksınız:

 1) Göz Çevresinin Hassas bir Bölge Olduğunu Unutmayın: Göz çevremizin etrafındaki deri oldukça incedir, dolayısıyla ekstra özen ister! Göz makyajında ve bu bölgeye kapatıcı sürerken nazik davranın, sert hareketlerden ve bu bölgedeki deriyi çekiştirmekten kaçının.

  • - Far uygularken, far fırçanızı sağa sola doğru kaydırmaktansa küçük haraketlerle hafifçe bastırarak tampon hareketlerle sürün,
  • - Eyeliner çekerken elinizle göz çevrenizi çekiştirmekten kaçının. Bu şekilde uzun süreli uygulama yapmanız özellikle kaz ayağı bölgesinde kırışıklıklara neden olacaktır.
  • - Kapatıcı uygularken yüzük parmağınızı kullanabilirsiniz.

2) Far Bazı Kullanın: Bu artık çoğumuz tarafından bilinen bir şey: Göz makyajını hem daha dayanıklı hale getirmek, hem de kullandığımız farların rengini daha canlı göstermek adına far bazı kullanmamız gerekiyor. Eğer far bazınız yoksa, göz kapağınıza kapatıcı ve üzerine şeffaf pudra sürerek de benzer bir etki elde edebilirsiniz.

 goz makyaji eyeliner

3) Noktaları Birleştirin: Eyeliner sürmek, göz makyajının en zor ve en önemli adımlarından biridir. Eğer eyeliner sürerken zorlanıyorsanız, tek seferde düzgün bir çizgi çekmeye çalışmak yerine, üç küçük nokta çizip onları birleştirerek eyelinerınızı çekebilirsiniz. Unutmayın ne kadar pratik yaparsanız o kadar uzmanlaşırsınız! 

goz makyaji islak

4) Daha Çarpıcı Bakışlar için Islatın: Farınızı ıslak uygulayarak, çok daha canlı bir renk elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? Makyaj fırçanızın ucunu hafifçe ıslatarak farınıza batırın ve gözlerinize uygulayın, farınızın renginin değiştiğini anında fark edeceksiniz. Eğer farınızı ıslak bir şekilde uygulamak istemiyor, ancak yine de ıslak bir görünüm elde etmek istiyorsanız farınızı sürdükten sonra üzerine bir miktar vazelin uygulamak da benzer bir sonuç verecektir. 

5) Kirpik Diplerinizi Belirginleştirin: Çok az makyaj yaptığınız günleri, sadece hafif bir ten makyajı ve maskara ile geçiştirenlerdenseniz size ufak bir ipucu vermek istiyoruz! Ucu açık, yumuşak sürümlü bir göz kalemini dikkatli bir şekilde kirpik diplerinize hafif dokunuşlarla sürün. Bu şekilde kirpik diplerinizdeki boş noktaları doldurarak çok daha dolgun görünümlü kirpiklere sahip olacaksınız. Göz kaleminizi süreceğiniz maskaraya göre siyah veya kahverengi seçebilirsiniz. 

6) Maskara Sürerken Dikkat: Maskara sürerken önce iç taraftaki kirpiklerden başlıyorsanız bir kez daha düşünün! Maskara fırçanızı tüpten ilk çıkardığınız anda, üzerinde yoğun ürün olduğu için önce dış taraftan sürmeye başlamanızı öneririz, böylece göz pınarınıza doğru geldiğinizde kısa kirpiklerinize daha az ürün sürmüş olacaksınız. Unutmayın, kirpikleriniz dışa doğru ne kadar yoğunlaşırsa bakışlarınız o kadar derinlik kazanır.

 7) Far Renklerini Karıştırın: Göz kapağınıza tek bir far sürmektense birden fazla renk kullanmak daha etkileyici bakışlara kavuşmanızı sağlar. Özellikle göz kapağınızın katlanma noktasına koyu renkler sürmek daha derin bakışlar yaratır. Bunun yanında hemen hemen her göz şekline uygun makyaj da açık renk farı göz kapağınıza sürerek, dış 'v' kısmına ise koyu renkle gölgeleme yaparak uygulanabilir.