Bu yazımızda sizinle kusursuz görünen bir makyajın sırlarını paylaşmak istedik, kim bilir belki de bu maddelerden birini veya bir kaçını fark etmeden gözden kaçırıyorsunuzdur. Gelin, makyaj nasıl yapılır 7 adımda gözden geçirelim:

1) Temiz Bir Cilt ile Başlayın: Temiz bir cilt makyajın temel ve olmazsa olmaz adımı ! Makyajdan önce cildinizi yıkamanızı ve gerek duymanız halinde ölü hücrelerden arındırmak için peeling yapmanızı öneririz. Ayrıca makyajınızın altına uygulayacağınız makyaj bazı da sizi kusursuz bir cilde bir adım daha yaklaştıracak ve makyajınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

2) Göz Makyajı için İyi bir Karıştırma Fırçası Edinin!: Göz makyajında en çok yapılan hatalardan biri, farklı renklerde far sürüp birbiri ile iyice karıştırmadan bırakmaktır! Eğer göz farlarınızın geçişlerini güzel yapamazsanız maalesef makyajınız asla kusursuz görünmeyecektir. Unutmayın iyi bir göz makyajı 3 önemli adımdan oluşur;

  • Far bazı kullanmak (böylece, hem farınızın rengi daha canlı duracaktır, hem de renk geçişlerini daha rahat yapabileceksiniz)
  • İyi bir karıştırma fırçası (blending brush) edinmek. Karıştırma işleminde marifetin aslında fırça da olduğunu siz de göreceksiniz!
  • Bol bol pratik! Renk geçişleri yaparken 'hangi renkler birbirine yakışır, farları ne kadar dağıtmak gerekir' gibi konuları pratik yaptıkça öğreneceksiniz! Merak etmeyin bir süre sonra hiç de zorlanmadan mükemmel bir göz makyajı yapacaksınız!

3) Kaşlarınızı İhmal Etmeyin: Makyaj ne kadar güzel olursa olsun, alınmamış - dağınık kaşlar sizi kusursuz bir görüntüden uzaklaştıran en önemli etkenlerden biridir. Kaşların her zaman kusursuz görünmesi çok kolay olmasa da düzenli olarak fazlalıkları almanızı ve boşlukları bir kaş kalemi veya farı ile doldurmanızı öneririz. Unutmayın ki kalın ve doğal kaşlar aynı zamanda daha genç görünmenizi de sağlayacaktır.

4) Kontür ve Aydınlatıcı: Kontürleme işlemi özellikle yuvarlak yüzler için önerilse de, her yüz şeklinin biraz kontürleme ihtiyacı olduğu da bir gerçektir. Özellikle belirgin elmacık kemikleri için yanaklarınızı kontürleyip, elmacık kemiklerinizin üzerine aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. Burnunuzun geniş olmasından şikayetçiyseniz burun kontürleme sizi bu sorununuzdan kurtarabilir; burnunuzun iki kenarına mat bir bir bronzlaştırıcı uygulayarak olduğundan daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz.

5) Fondöten Seçiminizi Doğru Yapın: Fondöteni cildimizi daha güzel göstermek için kullanıyoruz, ancak cilt tipimize uygun olmayan ve ten rengimizle birebir uyuşmayan bir fondöten seçimi cildimizi daha iyi göstermek yerine çok daha kötü gösterebilir. Size önerimiz fondöten seçerken önce cilt tipinize uygun bir fondöten seçmeniz. Renk seçimini yaparken fondöteni bileğinizde değil, yanağınızın alt kısmında deneyip gün ışığında doğru bir seçim yapıp yapmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

6) Doğru Renkler Kullanın: Kıyafet seçiminde bazı renklerin size daha çok yakıştığını fark etmişsinizdir, aynı şey makyaj için de geçerlidir. Makyaj yaparken cilt alt tonu belirlenip, buna göre renk seçimleri yapılırsa çok daha güzel sonuçlar alındığı fark edilecektir.

7) Doğal Güzelliğinizi Vurgulayın, Abartılı Makyaj Yapmayın!: Makyaj yaparken amacın doğal güzelliğinizi vurgulamak olduğunu unutmayın! Zaman zaman biraz iddialı makyajlar yapmanın hiçbir sakıncası yok, ancak günlük hayatta doğal makyaj tercih etmenizi öneririz. Unutmayın az ama öz makyaj sizi daha güzel gösterecektir.