Makyajımızın en önemli, hatta belki de en renkli adımlarından birisi dudak makyajı! Bazen dışarı acil bir şekilde çıkmanız gerekirken, yüzümüze renk gelsin diye sürdüğümüz ruj, basit bir adım gibi görünse de, biraz hazırlık istiyor. Tıpkı cildimizi makyaja hazırladığımız gibi dudaklarımızı da hazırlamalıyız, çatlamış dudaklarda en güzel rujun bile kötü duracağını unutmayın!

dudaklara peeling yapın

1) Peeling Yapın: Peeling, tıpkı cilt için olduğu gibi, dudak bakımı için de önemli adımlarından birisidir. Dudaklardaki ölü hücreleri arındırmazsak rujumuz bu bölgelerde birikerek hiç de hoş olmayan bir görünüm yaratacaktır. Peeling işlemi için hazır satılan peelinglerden edinebilir veya basit ev yapımı tariflerden yardım alabilirsiniz; Örneğin; Hindistan cevizi yağı ve esmer şeker veya zeytinyağı, bal ve esmer şeker ile kendi peelinginizi yapabilirsiniz.  

 dudaklarda diş fırçası kullanın

2) Diş Fırçası ile Dudaklarınızı Fırçalayın : İtiraf edelim, her gün peeling ile uğraşacak vaktimiz yok! O halde dudaklarınızı ıslatıp yumuşak kıllı bir diş fırçası ile nazikçe fırçalayarak da ölü hücrelerden kurturabilirsiniz.  

  yatmadan önce dudaklarınızı nemlendirin

3) Yatmadan Önce Dudaklarınızı Nemlendirin : Dudak peelingi uyguladıktan sonra dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın. En sevdiğiniz dudak nemlendiricinizi tercihen gece yatmadan sürün ki sabah rujunuzu sürmeden önce dudaklarınız yumuşacık olsun! Özellikle yoğun ve bakım yapma özelliği olan nemlendiricileri geceleri tercih edebilirsiniz. (örneğin Nuxe Reve de Miel Dudak Balmı)

 dudaklara kapatıcı kullanın

4) Dudaklarınıza Kapatıcı veya Fondöten Uygulayın :  Bazen bir arkadaşımızda çok beğendiğimiz bir rujun rengi kendi dudağımızda çok farklı durabilir, bunun nedeni hepimizin dudak renginin farklı olması. Eğer rujunuzun gerçek rengini vermesini istiyorsanız dudaklarınıza likit bir kapatıcı ile nötr bir renk verebilirsiniz. (Hatta zaman zaman sürdüğünüz fondötenin fırçada kalan fazlalığını dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.)  


dudak kalemi

5) Dudak Kalemi Kullanın : Özellikle koyu renk ruj için dudak kalemlerinin olmazsa olmaz olduğunu hepimiz biliyoruz. Dudak kalemleri hem rujunuzun taşmasını önleyecek hem de rujun kalıcılığı artacaktır. Dudaklarınızı biraz daha dolgun göstermek için çok abartılı bir şekilde olmamak kaydıyla, dudak kaleminizi dudak çizginizin üstüne bile çekebilirsiniz! 

  ruj sabitleme

6) Rujunuzu Sürün ve Sabitleyin: Dudaklarınız artık ruj sürmeye hazır! Daha kalıcı bir dudak makyajı için önce rujunuzu sürün daha sonra fazlalığı bir peçeteye alarak ruju tekrar uygulayın, rujunuzu makyaj çantanıza atarak, gün içinde tazelemenizi öneririz! Uzun süre kalıcılık vaat eden rujların normal rujlara göre biraz daha fazla dudakları kurutma potansiyeli olduğunu unutmayın.