Turunçgiller ailesinden limon, vitamin & mineraller açısından zenginliği, antioksidant ,antibakteriyel, antimikrobiyel ve anti-inflamatuar özelliği ile sadece vücut sağlığımız için değil aynı zamanda güzelliğimiz için de çok faydalı bir meyvedir. Peki limon suyundan güzelliğimiz için nasıl yararlanabiliriz? İşte 10 maddede limon suyunun faydaları;

  1. Limon suyu cildi ölü hücrelerden arındırır. Limon suyunu gül suyunun içine katarak cilt temizliğinde kullanabilirsiniz. Limon suyu özellikle yağlı ciltler için çok yararlıdır, aşırı yağlanmayı önler ve yağlı ciltlerin parlak görünümünü giderir. Ayrıca cildinizi sadece kirlerden arındırmaz, ölü hücrelerden de arındırır. Limon suyunun yanı sıra, limon dilimleri ile cildinize masaj da yapabilirsiniz. Ama limonu her ne şekilde kullanırsanız kullanın, işlemden sonra güneş ışınlarından kaçının, çünkü limon suyu UV ışınlarına karşı cildinizi hassas hale getirir.
  2. Siyah noktalar ve aknelerden kurtulmak için limon suyu kullanabilirsiniz. Limon'un antibakteriyel özelliği bulunmaktadır ve sivilce tedavinizde kullanabilirsiniz. Siyah noktalardan kurtulmak için ise limon suyunu karbonatla karıştırıp, siyah noktalara uygulayıp 10-15 dakika bekleyip cildinizi yıkayın.
  3. Limon suyu ve karbonatı dişlerinizi beyazlatmak için kullanabilirsiniz, dişleri beyazlatmanın yanı sıra limon suyu sağlıklı diş etleri için de önemlidir.
  4. Limon suyu daha aydınlık ve daha canlı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Limonun içeriğindeki sitrik asit cildinizi daha aydınlık gösterir, ayrıca içeriğindeki C vitaminin antioksidan özelliği ile serbest radikallerle mücadele eder, kolajen ve elastin üretimini arttırır. Bütün bu etkilder cildin yenilenmesine yardımcı olur ve cildi daha canlı gösterir.
  5. Limon suyununu, zeytinyağı veya argan yağına katarak tırnaklarınıza masaj yaparak onları güçlendirebilirsiniz.
  6. Dirsek ve dizlerdeki kararmaları gidermek için limon suyu ile kararmış bölgelere düzenli masaj yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz.
  7. Limonun içeriğindeki sitrik asit, ayaklarınızı da ölü hücrelerden arındırır, ayak derinizin yenilenmesine de yardımcı olur. Ayaklarınız için onları rahatlatacak, sağlıklı ve yumuşacık kılacak şu formülden yararlanın; Ayaklarınızı içine sokacağınız bir leğene ılık su koyun, içine bir limonun suyu, 4-5 damla limon esansı, 2 çorba kaşığı zeytinyağı veya badem yağı, yarım bardak da süt ilave edin. Ayaklarınızı hazırladığınız bu suda en az yarım saat bekletin. Bu uygulamayı sık sık yaparak sağlıklı, yumuşacık ayaklara sahip olursunuz.
  8. Saçlardaki kepeklenmeden kurtulmak için limon suyu ile özel bir maske hazırlayabilirsiniz; Limon suyunu zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı ile karıştırıp , saç derinize masaj yapıp en az yarım saat bekleyip saçlarınızı yıkayın.
  9. Eğer saçlarınızın doğal rengi açık kumral ise limon suyundan faydalanarak saç renginizi açabilirsiniz. Bunun için limon suyunu, su ile karıştırıp saçlarınıza uygulayın ve saçlarınızı güneşte kurutun. Bu işlemi sık sık uygularsanız saç renginizin doğal tonda açıldığını göreceksiniz. Ancak uyaralım; limon suyunun saçları kurutucu etkisi de vardır. Limon suyunu papatya suyu ile karıştırıp uygulayarak bu etkiyi hafifletebilirsiniz.
  10. Limon suyu zayıflamanızı kolaylaştırır! Limonun içeriğindeki lifler ve pektin sizi tok tutar, fazla yemek yemenizi önler. Limon içerdiği C vitamini ile vücut yağlanmasının başlıca sorumlularından olan kortisol hormonun düşmesini de sağlar.