Makyaj yaparken en büyük yardımcımız makyaj fırçalarımızdır, bu nedenle onlara iyi bakmayı ve kullanım ömürlerinin mümkün olduğunca uzun süreli olsmasını isteriz. Bu yazımızda sizlerle makyaj fırçaları nasıl temizlenir konusunda bilgiler paylaşacağız;

Düzenli Temizleme: Bakteri üremesi için oldukça müsait ortam sağlayan makyaj fırçalarımızı düzenli olarak yıkamalıyız. Kullanım sıklığına göre değişmekle birlikte en geç ayda bir defa yıkamanızı öneririz. Yıkarken mümkün olduğunca hassas davranmaya dikkat edin, fırçalarınıza çok bastırmadan nazik hareketler ile yıkayın.

Antibakteriyel Sabun /Şampuan: Kullanacağınız temizleme ürünün (şampuan veya sabun) anti-bakteriyel özelliklere sahip olmasına dikkat edin, aksi takdirde fırçalarınızı bakterilerden değil sadece makyaj malzemelerinden arındırmış olacaksınız.

Kurutma: Makyaj fırçalarınızı yıkadıktan sonra bir havlu yardımı ile nazikçe fazla suyu alın ve kağıt havlu veya havlu üzerine yatay şekilde serin. Kendi halinde kurumaya bırakın.  

fırçaların düzenli temizliği

Saklama Ortamı: Nasıl ki makyaj malzelerimizi nemsiz ve temiz bir ortamda bulundurmak gerekiyorsa aynı şey makyaj fırçalarımız için de geçerli. Saklama koşullarının pek çok ürünün kullanım ömrünü etkilediğini unutmayın! 

Doğru Malzemeler ile Kullanın: Fırçalarınız sentetik kıllara mı sahip yoksa doğal kıllara mı sahip? Bu önemli ayrıntıyı göz önünde bulundurarak fırçalarınızı kullanmaya özen gösterin; örneğin doğal kıllara sahip bir fırçayı krem veya likit yapılı ürünler ile kullanmak fırçanızın ömrünü azaltabilir.