Bakımlı olmayı önemsemek, güzel görünme ihtiyacı ve bu uğurda yapılan harcamalar toplumların ve teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı. Her geçen gün neredeyse kişiye özel denebilecek ürün çeşitliliğine ulaşan kozmetik ürünleri hayatımızın vazgeçilmezleri haline geliyor. Peki siz de makyajsız görünmek istemeyen, bu alana büyük bütçeler ayıran kozmetik bağımlılarından mısınız? Araştırmalar kadınların kozmetik ürünlere çok yüksek bütçeler ayırdıklarını ve çoğunluğunun makyajsız dışarı çıkmak istemediğini gösteriyor.

Kadınların çok büyük bir kısmı yeni sevgililerine makyajsız görünmek istemiyorlar. Hatta bu saklanma süresi 6 aya kadar sürebiliyor. Kadınların gerekçesi ise daha iyi göründüklerini düşünmeleri, makyajsız kendilerini güvende hissetmemeleri ve beğenilmeme endişesi olarak sıralanıyor. Yine %30'a yakın bir kesimin ise markete, spora ve plaja bile makyaj yapmadan gitmek istemedikleri ortaya konuyor. Kadınlar hemcinsleriyle beraberken ise makyajsız olmayı daha az önemsiyorlar. Kadınların %50 si her zaman makyajlı görünmenin iş hayatında kendilerine avantaj sağladığını düşünüyor.

kozmetik mağazası

Kozmetik ürünleri alışveriş istatistikleri ise kadınların bu konudaki bağımlılığını daha net ortaya koyuyor. Dünya kozmetik pazarının büyüklüğü 300 milyar USD'yi geçmiş durumda. Bu büyük pazar içinde ise en büyük payı cilt bakım ürünleri alıyor. Düzenli olarak bakım yaptığını ifade eden bir Türk kadını ayda ortalama 70 tl harcıyor. Avrupa ülkelerinde, özellikle Fransa'da ise bu harcama bizdekinin 3 katına çıkıyor. İngilterede yapılan bir araştırmaya göre ise kadınlar 16 yaşından 65 yaşına kadar estetik dahil, kozmetik ürünlere yaklaşık 250 bin TL harcıyorlar. Sevdikleriyle bir akşam yemeği yemek yerine son çıkan bir kozmetik ürününü satın almayı tercih eden kadınların oranı da az değil.

Bu araştırmaların çoğu yabancı ülkelerde yapılsa da kadınlar için bazı istatistikler evrensel diyebiliriz. Bizim ülkemizde de büyüyen bu sektöre yönelik araştırmalar giderek artıyor. Makyajsız kendimizi rahat hissetmesek bile gerektiğinde sağlığımız ve bütçemiz için, yani başkaları için değil ama kendimiz için, kozmetik ürün kullanımını sınırlamalıyız.

  • İhtiyaçlarımızı daha iyi belirleyerek,
  • Aldığımız ürünleri daha iyi muhafaza ederek,
  • Önce deneme boyu ürünler kullanarak alacağımız ürüne karar vererek,
  • Özellikle aksesuarlarımızı daha kaliteli ve uzun süre kullanılacak ürünlerden seçerek,
  • Bütçemizi daha iyi kullanmak adına çok yönlü ürünler (hem ruj hem allık - hem far hem eyeliner olarak kullanılabilen ürünler) tercih ederek kozmetik alışverişimizi daha bilinçli hale getirebiliriz.