Hem makyaj malzemelerimizi hijyenik tutmak, hem de kullanım ömürlerini elimizden geldiğince uzatmak hepimizin önem verdiği bir konudur. Bu yazımızda sizinle makyaj malzemelerini temiz tutmak için neler yapmanız gerektiğine değiniyor olacağız.

Parmaklarınızı Kullanmayın!: Makyaj malzemelerinizi parmaklarınız ile değil fırçalarınızla uygulayın, unutmayın ki ürünlere ellerimizden bakteri bulaşma şansı çok daha yüksektir, üstelik makyaj fırçaları (veya süngerler) makyajınızda çok daha profesyonel bir bitiş sağlayacaktır.

Makyaj Fırçalarınızı Temizleyin: Yukarıda yazdığımız maddeye ek olarak; Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlemeye özen gösterin! Temizlenmemiş makyaj fırçaları ve süngerler bakteri yuvasına dönüşme potansiyeline sahiptir. Makyaj fırçalarınızı yıkamak için bebek şampuanı veya antibakteriyel sabun kullanabilirsiniz. Makyaj fırçalarının temizliği bakterilerin üremesine ve dolayısıyla cildinize ve makyaj malzemelerinize bulaşmalarına engel olacaktır.

Makyaj Malzemelerinin Belli bir Ömrü Olduğunu Unutmayın: Her makyaj malzemesinin belli bir ömrü vardır, ancak sadece bu tarihlere güvenmemek lazım; makyaj malzemelerinizin kokusunda, dokusunda, renginde herhangi bir değişiklik fark ederseniz muhtemelen bu artık onları çöpe atmanız gerektiğine dair bir işarettir. Özellikle maskaraların açıldıktan sonra 3 ile 6 ay arası bir ömrü vardır ve en hızlı bozulan makyaj ürünlerinden biridir. Makyaj malzemelerinin kullanım ömürleri bazı noktalara dikkat edilerek uzatılabilir. 

Serin ve Kuru Yerde Saklayın: Makyaj malzemelerinizi ısıya ve neme maruz kalacakları banyo ortamı yerine, serin ve kuru yerlerde saklayın. Nemli ortamlar hem daha hızlı bozulmalarına, hem de bakteri üremesine neden olacaktır. 

Makyaj Malzemelerinin  Temizligi paylasmak

Paylaşmayın!: Makyaj malzemeleri kişiye özel olmalıdır, özellikle maskara ve ruj gibi ürünleri kimseyle paylaşmayın. Makyaj malzemelerinizi paylaşarak bakterilerin neden olabileceği çeşitli göz enfeksiyonlarına veya uçuklara davetiye çıkarmak istemezsiniz değil mi?

Ellerinizi Yıkayın: El temizliği sadece yemek yapmadan önce değil, makyajınızı yapmadan önce de önemlidir. Makyaj yapmadan önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.

Sıkıca Kapatın: Bütün makyaj malzemelerinizi sıkı sıkı kapatmayı unutmayın, böylece ürünlerin içine bakteri girmesine engel olabilirsiniz. Kapağı uzun süre açık bırakılan bazı ürünler (özellikle krem yapılı ürünler) çok daha hızlı kuruyacak ve bozulacaktır.