Kozmetik ürünler içerdikleri maddeler gereği belirli süreler sonunda kullanılamaz hale gelirler, fakat yapılan bazı hatalı uygulamalar bu süreyi kısaltabilir. Bu yazımızda kozmetik ürünlerinizin son kullanma tarihinden önce bozulmaması için sizlere bazı ipuçları veriyoruz;

  1. Kozmetik ürünlerin ömrünü uzatmak için onları serin, kuru ve nemsiz bir ortamda saklayın. Banyo dolapları makyaj ürünleriniz için doğru saklama koşullarına sahip değildir, nemli ortamların bakterilere zemin hazırladıklarını unutmayın.
  2. Makyaja başlamadan ellerinizi yıkayın, özellikle kavanoz ürünleri kullanmadan ellerinizin temiz olması oldukça önemlidir.
  3. Kozmetik ürünlerinizi kullandıktan sonra ambalajlarını temiz tutmaya ve kapaklarını sıkı kapatmaya özen gösterin. Her yere bulaşmış fondöten, toz far ve allık hem görünüm olarak hem hijyenik olarak rahatsızlık vericidir.
  4. Makyaj ürünlerinizi paylaşmayın! Her ne kadar en iyi arkadaşınıza elinizdeki maskarayı denetmek istiyor olsanız da ne yazık ki paylaşılan ürünler enfeksiyonlara zemin hazılamaktadır. Toz allık, far gibi ürünlerde temiz fırça ile uygulanması halinde bu risk çok daha düşüktür.
  5. Göz enfeksiyonundan sonra kullandığınız maskarayı, uçuktan sonra ise o dönem uyguladığınız dudak ürünleriniz ile vedalaşın!
  6. Yapısı kalınlaşan ve bozulmaya başlayan ojelerinizin içine bir kaç damla aseton ekleyerek onları tekrar sürülebilir kıvama getirebilirsiniz. 
  7. Fondöten, pudra, allık gibi toz veya krem yapılı ürünlerinizi kullandıktan sonra yüzeyini belirli aralıklarla kağıt mendil yardımı ile hafifçe silebilirsiniz.  Özellikle krem ürünlere yapışan fırça kılları temizlenirse kozmetik ürünlerin kullanım süresi uzatılmış olacaktır.