Aydınlatıcı, doğru uygulandığı takdirde yüzümüze daha aydınlık bir görünüm vererek, daha genç görünmemizi sağlayan bir makyaj ürünüdür. Aydınlatıcı uyguladığınız zaman çoğunlukla çevrenizden 'ne kadar dinlenmiş görünüyorsun' gibi iltifatlar duyarsınız, çünkü ufacık bir dokunuşu bile genel görünümünüzü değiştirmeye yetecektir! Biz bu yazımızda makyajda aydınlatıcı kullanmanın farklı yollarına ve farklı cilt alt tonları için nasıl bir aydınlatıcı seçmeniz gerektiğini de anlatacağız.

Aydınlatıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

  • Aydınlatıcı seçimi yaparken öncelikle nasıl bir ürünün sizin için daha kullanışlı olacağına karar vermelisiniz, örneğin kompakt pudra halinde olan bir aydınlatıcıyı mı tercih edersiniz, yoksa stick veya likit formda olan bir aydınlatıcıyı mı?
  • Aydınlatıcınızın ince, belli-belirsiz ışıltılar içermesini mi tercih edersiniz, yoksa biraz daha iri ışıltılar mi hoşunuza gidiyor? Bunu göz önünde bulundurmak için satın almadan önce yüzünüzde deneyerek karar vermenizi öneririz.
  • Daha sonra cilt alt tonu belirlenerek aydınlatıcı rengine karar verilmesinde fayda var, örneğin sarı alt tonlu cilde sahipseniz içinde altın ışıltılar, sarı alt tonlar bulunduran bir ürün seçebilirsiniz (Örneğin The Balm Mary Lou Aydınlatıcı, MAC MSF Global Glow, Benefit Sun Beam Aydınlatıcı gibi...) Eğer pembe bir alt tona sahipseniz biraz daha pembe alt tonlu bir aydınlatıcı almanız daha doğal bir görünüm verecektir (The Balm Cindy Lou, Benefit High Beam, Bobbi Brown Shimmer Brick Rose.)

Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

Eğer stick veya likit bir aydınlatıcı uyguluyorsanız parmak uçlarınızla bile rahatça dağıtabilirsiniz, ancak kompakt ürünleri açılı bir fırça ile uygulamak daha pratik olacaktır. 

Makyajda Aydınlatıcı Kullanmanın Farklı Yöntemleri

Yüzünüzde aydınlatıcı uygulayabileceğiniz noktaları yukarıdaki çizimde belirttik; 

  • Bu noktalar; Göz pınarı, gözlerin altı, kaşlarınızın altı, burun direğiniz, dudaklarınızın ortası, çene ve son olarak alın bölgesinden oluşuyor. Gözlerinizin altına, kapatıcı ve aydınlatma özelliklerini bir arada taşıyan, göz altı için özel bir ürün kullanmanız doğru olacaktır
  • Vücudunuzda aydınlatıcı uygulayabileceğiniz noktalar ise özellikle bronzlaştıktan sonra bacaklarınıza ve dekolte bölgenize de hafifçe bir pudra fırçası ile aydınlatıcınızı sürebilirsiniz. 
  • Unutmayın eğer yağlı ve parlamaya müsait bir cildiniz varsa aydınlatıcıyı tüm yüzünüze uygulamak zorunda değilsiniz, deneme yanılma yoluyla sizin için hangi bölgelerin daha uygun olduğunu kısa sürede keşfedersiniz, ancak genel anlamda makyajda aydınlatıcı kullanırken göz pınarı ve kaş altı herkese yakışan bölgelerdir.