Son yıllarda hayatımıza giren ve çok fazla ilgi çeken bir konu mineral makyaj! Mineral makyaj genelde 'doğal ve natürel' olarak algılandığı için tercih ediliyor, bu noktada adında 'mineral' geçmesinin faydası oluyor diyebiliriz. Peki mineral makyaj nedir, faydaları nelerdir? Bütün bu sorulara bu yazımızda değineceğiz.

Mineral Makyaj Nedir?

Zinc oxide (çinko), titanyum dioksit, magnezyum gibi minerallerin öğütülerek ufak parçalara bölünmesi sonucunda mineral makyaj ürünleri elde edilir. Aslında bu tür bir tanımdan ziyade, 'mineral makyaj, diğer makyaj ürünlerinin aksine neleri içermiyor' konusuna odaklanmak daha doğru olacaktır. Mineral makyaj ürünleri parfüm, renklendirici, alkol, paraben gibi koruyucu maddeler içermez. Herhangi bir mineral makyaj markasından alışveriş yapmadan önce etiketi iyice okumanız oldukça önemlidir, zira '%100 mineral içerik' gibi bir yazı aldatıcı olabilir, şöyleki makyaj ürünün içindeki mineraller %100 doğal olabilir ancak içeriğinde farklı maddeler de bulanabilir.

mineral makyaj ürünleri

Mineral Makyaj Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

  1. Mineral makyaj ürünleri, özellikle alerjik ve hassas ciltler için tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise renklendirici, parfüm gibi alerjik reaksiyona neden olabilecek maddeler içermemesidir. Ancak unutmayın ki minerallerin hepsi iyi olmayabilir! Örneğin 'bismuth oxychloride' bir takım alerjik reaksiyonlara neden olduğu için bazı markalar bu ürünü artık kullanmamaya başladı.
  2. Mineral makyaj ürünleri komedojenik değildir, bu nedenle gözenekleri tıkamaz ve sivilce oluşumuna neden olmazlar. Kısacası mineral makyaj, sivilceleriniz varsa durumu daha kötüleştirmez, ancak sivilcelerinizi tedavi etmelerini de beklemeyin.
  3. Mineral makyaj ürünleri cildinizi güneşten koruyan Çinko Oksit (Zinc Oxide) ve Titanyum Dioksit gibi mineraller içerir. Ancak yine de cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacak düzeyde bir SPF koruması beklememek lazım, kısacası makyajınızı uygulamadan önce güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.
  4. Far, allık, pudra gibi toz halde kullanmaya nispeten alışık olduğumuz ürünleri zaten fırça yardımı ile uygulamamız gerektiğini biliyoruz. Peki ya toz bir fondöteni nasıl uygulamalıyız? Evet doğru bildiniz, aynı şekilde yani bir fırça yardımı ile! Fırça seçimi size kalmış ama 'buffing' denilen ve bu tür ürünleri cilde iyice yediren bir fırça işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.
  5. Mineral makyaj ürünlerinizi ıslak uygulayabilirsiniz, özellikle farlarınızı ıslak uygulamanız halinde çok daha canlı renkler elde ettiğinizi fark edeceksiniz.
  6. Mineral makyaj ürünleri yağsız formüle edildiğinden yağlı ciltler için idealdir, zira cildinizin daha fazla yağlanmasına neden olmaz. Ancak eğer kuru cilde sahipseniz toz halinde olan ürünler sizi biraz rahatsız edebilir ve cildinize yapışmakta güçlük çekebilir. Bu nedenle bu tür ürünler kullanmadan önce mutlaka nemlendirici krem kullanın.