Kaşlar, yüzümüzün en dikkat çeken bölgeleri arasında yer alıyor. Düzgün alınmamış ve doldurulmamış, seyrek kaşlar olumlu yönde dikkat çekmeyecektir. Bu yazımızda güzel kaşlar için uygulayabileceğiniz 5 pratik adımı paylaşmak istiyoruz.

 1. Öncelikle kaşlarınızın düzgün bir şekilde alınmış olmasına dikkat edin. Kaş alma sırasında acele etmemeye ve çok yakın ayna kullanmamaya dikkat edin. Yakın ayna kullanımı kaşlarınızı gereksiz yere inceltmenize neden olacaktır. Kaş alırken kendi kaş şeklinizi takip etmenizi öneririz, kaşlarınızın doğal şekli size en çok yakışandır, bu nedenle şekillerini muhafaza etmeye özen göstermekte fayda var.
 2. Eğer saçlarınızı boyuyorsanız ve daha doğal bir görünüm istiyorsanız saçlarınızı unutmayın! Kaş renginizi belirlerken şu basit kuralı göz önünde bulundurun; Saçlarınız açık ise saçlarınızdan iki ton koyu, saçlarınız koyu ise saçlarınızda iki ton açık renkte kaşlarınız olmalı...
 3. Kaşlarınız seyrek ise boş alanları doldurmanızı öneririz. Bunun için mat bir far veya kaş kalemi kullanabilirsiniz, önemli olan kaş renginiz ile aynı rengi yakalamanız.
  • Eğer far yardımı ile dolduracaksanız; kaşlar için uygun, eğimli ve biraz da sert kıllara sahip bir fırça kullanmanızı öneririz. Özellikle farı aldıktan sonra kaşlarınızın burnunuza yakın kısmı yerine, kaşlarınızın ortasından başlarsanız sert bir görünüm yerine daha yumuşak bir görünüme ulaşmış olursunuz.
  • Kalem yardımı ile dolduracaksanız; sert ve belirgin çizgiler yerine yumuşak dokunuşlar ile doldurmaya özen gösterin. Sert ve belirgin çizgiler ifadenizi sertleştirecektir.
 4. Kaşlarınızın çok uzun olduğunu düşünüyorsanız, burnunuza yakın kısımdaki kaşları bir kaş tarağı yardımı ile yukarı doğru tarayarak fazlalığı kesebilirsiniz, ancak bunu yaparken çok dikkatli olmanızı öneririz, aksi takdirde kaşlarınızın aralarında boşluk oluşmasına neden olabilirsiniz.
 5. Kaşlarınızın kalınlığını yüz şeklinize göre ayarlamaya çalışın, bir başkasında gördüğünüz kalın kaşlar belki de size çok yakışmayacaktır veya tam tersi....

Ünlülerin kaş modelleri sizlere örnek olabilir. Örneğin, kalın kaşların en çok yakıştığı isimlerden biri olan Keira Knightley'in kaşları ince olsaydı, yüz hatları ile ne kadar uyumsuz olacakmış;

keira knightley kaşları

Yüz Şekline Göre Kaş Modelleri

 1. Kare yüz şekline kalın kaşlar daha çok yakışmaktadır, güçlü bir çene yapısına sahip bu yüz şeklinde kaşlarında biraz baskın durması hoş görünecektir.
 2. Yuvarlak yüz şekline sahipseniz hafif kavisli kaçlar size daha çok yakışacaktır.
 3. Uzun yüz şekli için önerilen kaş modeli düz ve az kavisli bir modeldir.
 4. Kalp yüz şekline sahipseniz yuvarlak bir içimde şekillendirilmiş kavisli kaşlar size en çok yakışan şekil olacaktır, özellikle çeneniz sivri ise bu model biraz daha yumuşak bir görünüm kazandıracaktır.
 5. Oval yüz şekline ise genellikle bütün kaş modelleri yakışmaktadır.