Parfüm seçimi yaparken çoğu zaman en önemli etken, kokunun o an sıkıldığında beğenilmesi, ya da bir parfümün o dönemin moda kokusu olmasıdır. Bu kriterlerle yapılan seçim yanlıştır denemez, parfüm seçimi tamamen zevk meselesidir, fakat bazı noktaları bilmek daha doğru ve size daha çok yakışacak kokuyu seçmenizi sağlayabilir.

Seçtiğiniz parfümün kişiliğinizi yansıtacağını unutmayın. Parfüm her insanda aynı durmaz. Yaş, cilt rengi, cilt tipi, mevsim koşulları, beslenme alışkanları kokuyu teninizde nasıl taşıyacağınızı belirleyen en önemli faktörlerdir. İlk önce dört başlık altında parfüm çeşitlerini inceleyelim;

 • Parfüm: Kokunun en makbul ve en güçlü şeklidir. Bu formunda, koku teninizde çok daha kalıcıdır. %15-40 arasında konsantre içerir. Konsantre açısından yoğun olduğundan fiyatı da daha pahalıdır.
 • Eau de Parfüm (EDP):Parfüme göre kalıcılığı ikinci sıradadır ama bu formda da koku oldukça kalıcıdır. %7-15 oranında konsantre içerir. Kokuların en popüler ve tercih edilen halidir.
 • Eau de toilette (EDT): Parfümün seyreltilmiş halidir. Yüksek oranda alkol içerir. %5-8 oranında konsantre içerir. Genellikle Parfüm ve EDP’ye göre daha ucuzdur ve daha hafiftir. Kalıcılığı ilk iki seçeneğe göre çok fazla değildir.
 • Eau de Cologne (EDC): EDT’ye yakındır, içeriğinde maksimum %5 oranında konsantre bulunur ve bu nedenle etkisi uzun sürmez. Genellikle bu ifade erkeksi kokular için kullanılır, kadınsı kokular için ise “Eau de Fraiche” ifadesi kullanılır.

Yukarıdaki sınıflandırmadan da görüleceği üzere içerisinde parfüm konsantresi yüksek olan ürünler daha kalıcıdır. Bu ürünlerin alkol oranı da düşüktür. Parfümlerin içeriğinde kokunun çevreye yayılması için alkol kullanılır, kaliteli ve orjinal ürünlerde kullanılan alkol etanoldür. Alkol oranı arttıkça ürünün kalıcılığı azalır. 

Yaşa uygun parfüm seçimi

Parfüm seçerken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?;

 1. Ten renginiz tercihlerinizde etkili olmalı: Doğru parfüm seçiminde ten renginiz size yol gösterebilir. Genel olarak baharatlı kokular esmer tenlilere daha uygundur. Eğer beyaz tenli iseniz ve tercihinizi baharatlı kokulardan yana kullandıysanız, bu kokular teninizde kalıcı olmayabilir ve istediğiniz gibi  kokmayabilir. Beyaz tenlilerin en iyi ve en uzun süre taşıyacağı kokular odunsu ve vanilyalı kokulardır.
 2. Cilt tipiniz parfümün kalıcılığını etkiler: Parfüm konusunda yağlı ciltler, kuru ciltlere göre daha şanslıdır. Koku, yağlı ciltlerde daha uzun süre kalır. 
 3. Yaşınıza göre parfüm seçimi yapmaya çalışın: Yaşınızı da koku seçerken göz önünde bulundurun. Örneğin 20’li yaşlarda daha dinamik, çiçeksi kokuları, 30’lu yaşlardan sonra ise daha sofistike, daha yoğun kokuları tercih edebilirsiniz. Orta yaşın üzerindeyseniz şekerli kokuları deneyebilirsiniz. Şekerli, tatlı  kokuları hormonal değişikler nedeniyle en  iyi ve en uzun süre orta yaşın üzerindekiler taşır.
 4. Doğru parfümü doğru zamanda kullanın: Kış ve yaz mevsiminde kullanacağınız kokular farklı olmalıdır. Örneğin, oryantal, baharatlı bir koku kış mevsiminde teninizde çok güzel dururken, aynı koku yaz mevsiminde terlemenin de etkisiyle çok ağır ve hoş olmayan bir kokuya dönüşebilir. Gündüz spor bir kıyafetle kullandığınız koku ile gece gideceğiniz bir davetteki aynı olmamalıdır. Gündüz daha hafif, fresh kokuları seçerken, akşam daha yoğun, daha sofistike kokuları tercih edebilirsiniz.
 5. Parfüm alışverişini sakin zamanlarda yapın, acele etmeyin: Seçiminizi rahat bir ortamda yapın. Koku seçiminizi kesinlikle aceleye getirmeyin. Yeni bir parfüm arayışındayken çoğu zaman alışveriş sırasında parfümeriden hiç aklınızda olmayan bir kokuyu alıp çıkıyorsunuz değil mi? Tebrikler, satış danışmanı size temsilcisi olduğu markanın parfümünü sattı. Satış danışmanlarının fikirleri önemsenmelidir, fakat pazarlama kurbanı olmayın. Alışveriş sırasında önceden belirlediğiniz, daha önce yorumlarını duyduğunuz ürünlerden uzaklaşmamaya çalışın.
 6. Parfüm seçimini geç saatlerde yapmaya çalışın: Akşam saatleri alışveriş için herkese uymayabilir, fakat parfüm alışverişinde çok önemlidir. Karanlıkla birlikte biyolojik olarak kokuları daha güçlü algılarız. Bu da tercihinizi kolaylaştırır.
 7. Tester ürünleri mutlaka kullanın: Alacağınız parfümler arasında tercih yapmak zorundaysanız öncelikle testerlarını koklayın. Eğer kokuları birbirine karıştırıyorsanız bir kahve molası verin, kahvenizi koklayın, kahve koku hafızanızı sıfırlayacak ve kokuları tekrar ayırt etmenizi sağlayacaktır. 
 8. Parfümü teninizde de denemeyi unutmayın: Eğer parfümler arasında bir ön eleme yaptıysanız sıra teninizde denemeye geldi demektir. Vücudunuzun kokuyu size en iyi tanıtacağı kısmı bileğinizin iç kısmıdır. Kokuyu öncelikle buraya uygulayın ve biraz bekleyin. Kokunun teninizde kalmasına izin verin ve daha sonra tekrar koklayın. Bekleme süresini vermezseniz başlangıç parfüm notaları sizi yanıltabilir.
 9. Parfümü temiz tene uygulayın: Kokuyu satın aldıktan sonra daima temiz teninize uygulayın. Vücudunuzda kokuyu uygulayacağınız bölgeler, bilek, kulak arkası ve boyundur. Bu bölgelerde koku daha kalıcı olacaktır.
 10. Orjinal ürün kullanın. Sahte ürünlerden uzak durun: Bu konudaki en önemli fark, kullanılan alkolün kalitesi ile ilgilidir. Orjinal ürünlerde etil alkol kullanılır, sahte ürünlerde ise sağlığınıza da zarar verebilecek metil alkol kullanılabilir. Sahte parfümün başlangıcı da bitişi de aynıdır, hep aynı kokuyu hissedersiniz. Orjinal parfümde ise istisnai homojen kokular dışında, kokunun başlangıç ve bitiş notaları farklıdır. Kokuyu bileğinize sıktıktan belli bir süre sonra hafifler, farklı bir koku hissedersiniz, kalıcılığı da daha uzun sürelidir. Sahte ürünler allerjik reaksiyonlara da neden olabilir. 

Ayrıca çoğu zaman sahte ürünler ambalaj ve şişe kalitesinden de anlaşılmaktadır.

Ve son olarak parfüm alışverişi yapmadan önce makyajpuan’dan parfüm yorumları kategorisine göz atmayı unutmayın!