Parfüm seçiminizi  yaparken hem kendi zevkinizi hem de dışarıdan nasıl algılanacağını düşünürsünüz. Parfümler ile ilgili bilmeniz gereken ilk özellik kokunun ilk sıkıldığında farklı, ilerleyen saatlerde ise daha farklı bir his vereceğidir. Parfümlerin bu özellikleri “nota” olarak adlandırılmakta ve üç fazda tanımlanmaktadırlar.

Parfümler, kokunun temelini oluşturan esansların, yani doğal kokulu yağların alkol ve su ile birleşiminden oluşmaktadır. Her esansın farklı uçuculuğu olduğu için parfümden alınan koku da zamanla değişir. Parfüm notaları parfüm seçiminde büyük önem taşır. Üst, orta ve alt notalar olarak tanımlanan bu fazlara gelin daha yakından bakalım;

parfümde notalar

Üst Nota:

Parfüm notalarını bir piramide benzetirsek, üst nota piramidin en üst bölgesini ifade eder. Yani parfümü ilk sıktığınızda aldığınız koku o parfümün üst notalarıdır. En uçucu ve hafif molekülleri ilk on, onbeş dakikada hissedersiniz ve daha sonra bu kokular etkisini kaybeder. Üst notalar açılış notası ya da baş notası olarak da isimlendirilir. Açılış notalarında genellikle meyvemsi esanslar kullanılır. Üreticiler üst notalarda kullandıkları kokular ile tüketicileri hemen etkilemeyi amaçlamaktadırlar. Unutulmamalıdır ki üst notalara göre acele yapılan parfüm seçimleri hayal kırıklığı yaratabilir. 

Orta Nota:

Üst notaların etkisinin geçmesi ile ortaya çıkan koku orta nota olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda “kalp notası” olarak da adlandırılır. Bunun nedeni orta notaların parfüme özel bir karakter vermesidir. Orta notalar parfümün teninizle bütünleşmesinden sonra ortaya çıktığı için, parfüm satın alırken orta notaları algılamayı beklemek doğru karar olabilir. Bu notalarda genellikle çiçeksi kokular kullanılmaktadır. Parfüm seçimi yaparken en çok orta notaları önemsemelisiniz

Alt Nota:

Parfümün orta notalarını destekleyen ve kalıcıklarını arttıran, parfüme derinlik katan kokulardır. Alt notaların etkisi genellikle parfüm sıkıldıktan yarım saat ile iki saat sonra ortaya çıkmaktadır. Alt notalar, “baz notalar” olarak da adlandırılmaktadır. Parfümde alt notalar ile beraber orta notalar parfümün karakterini belirler.