Havalar ısınmaya başladıkça pek çoğumuzun ilk aklına gelen şeylerden biri de kuşkusuz yaz tatili; deniz, güneş ve kumsal! Sahilde güneşlenirken elbette daha rahat olmalıyız, zaten kimse de bizden ağır bir makyajla güneşlenmemizi beklemeyecektir!

Ancak ufak tefek bir takım ipuçları ile sahilde bile bakımlı ve güzel görünebiliriz. Nasıl mı? gelin birlikte bakalım...

plaj için nasıl makyaj yapılmalı?

  1. El ve Ayak Bakımı: Malum yaz ayları özellikle ayaklarımızın daha göz önünde olacağı bir dönem, bu nedenle tatil öncesi mutlaka manikür ve pedikür yaptırmanızı öneriyoruz.  Genelde deniz kenarında veya havuz başında daha doğal olmanın daha hoş görüneceği kanısındayız  bu nedenle oje seçiminizde çok iddialı renkler yerine pastel tonları tercih edebilirsiniz. Biraz daha iddialı okuyucularımıza ise daha çarpıcı ve yaz denilince ilk akla gelen ‘neon’ renkler önerebiliriz.  Sonuçta ne renk seçerseniz seçin bakımlı el ve ayaklara sahip olmak her zaman iyidir.
  2. Cildinize Bakın: Tatile gitmeden tarcihen 2-3 hafta önce cilt bakımı yaptırın! Sadece yüzünüze değil, vücudunuza da peeling yaparak cildinizi ölü hücrelerden arındırarak tazeleyebilirsiniz. Ayrıca bol miktarda su içmeyi unutmayın! Cildimizin en önemli nem kaynağı olan suyu özellikle yaz aylarında bol bol tüketmemiz gerekiyor.
  3. Bronzlaşın: Muhtemelen tatile bronzlaşmaya gidiyorsunuzdur, ancak bembeyaz bir ten ile güneşlenmekten hoşlanmayabilirsiniz! Böyle bir sıkıntınız varsa tatile gitmeden 2-3 hafta önce oto bronz kullanmanızı önerebiliriz.
  4. Makyaj: Sahilde makyaj yapılamaz diye bir kural yok, ancak tabii ki ağır bir makyaj yapmak pek de mantıklı olmayacaktır, muhtemelen tepenizde parlayan güneşten rahatsız olup denize ya da havuza atlayacaksınız! Bu nedenle hafif bir yaz makyajı daha uygun olacaktır! Bunun yerine içinde güneş koruma faktörü bulunan bir BB krem uygulayabilirsiniz, eğer biraz da göz makyajı yapmalıyım diyorsanız suya dayanıklı rimel tercih edebilirsiniz.
  5. Saçlar: Plajda güneşlenirken terleyeceğinizi ve saçlarınızın yüzünüze yapışmasını istemeyeceğinizi düşünüyoruz. Bundan kaçınmak için saçlarınızı rahat ve salaş bir biçimde toplayabilirsiniz. Eğer açık saç sizi rahatsız etmeyecekse o zaman dalgalı saçlar da deniz kenarı için oldukça uygun olacaktır.
  6. Aksesuar: Plajda güneş gözlüğü, şapka, çiçek şeklinde tokalar kullanmayı unutmayın! Aksesuarlar sayesinde daha bakımlı ve hoş görünmeniz mümkün.