Her dönemin moda akımlarında unutulmayan özel bir yeri bulunuyor, fakat 60'lı ve 70'li yıllar bu açıdan tüm dünyaya damgasını vuran yıllar oldu, Hollywood yıldızlarının da etkisiyle unutulmaz tarzlar oluştu. Uzun etekler, yüksek beller, pastel renkler, bukleli saçların tamamlayıcısı olan makyaj tarzını herkes hatırlayacaktır. O günlerin modasını tekrar makyajınıza yansıtmak mümkün...

Retro makyaj için bilinmesi gerekenleri özet olarak aşağıda bulabilirsiniz;  

1. Ürün Seçimi

Tabii ki geçmiş dönemin tarzını yansıtmak için o dönem kullanılanlara yakın özellikte makyaj ürünleri seçilmeli. O dönemin moda anlayışında "fazla olan iyidir" gibi bir yaklaşım olduğundan makyaj ürünlerinin de olabildiğince fazla ve abartılı bir şekilde kullanıldığını belirtmeliyiz. Bugün tercih edilen mineral ürünler ile istenen görünümü kazanmak çok mümkün olmayacaktır. Seçimlerinizi daha geleneksel ürünlerden yana kullanabilirsiniz. 

retro makyaj nasıl yapılır?

2. Ten Makyajı

Retro makyaj yapmak için teninizde pürüzsüz ve açık ton bir görüntü sağlamalısınız. Bunun için likit fondöten ve porselen bir görüntü için matlaştırıcı pudra kullanabilirsiniz. Allık tercihinizi doğal ve mat tonlardan yana kullanmalısınız. Açık pembe ve şeftali tonları seçebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bu makyaj tarzında asıl dikkat çekici bölge gözler olmalıdır. Göz makyajınızı arka plana atan dikkat çekici allık tonları kullanmamalısınız. 

3. Gözler

Göz kapağınızın katlanma yerine koyu tonda bir far ile gölgelendirme yapabilir ve üst kirpiklerinizi siyah eyeliner ile belirginleştirebilirsiniz. Eyeliner'ın özellikle göz çizgilerini aşmasına dikkat etmelisiniz. Gözlerinizin olduğundan büyük ve "bebeksi" görünmesi için alt kirpik diplerinize beyaz renkli bir kalem çekmeyi unutmayın! Kirpiklerinizin uzun ve belirgin gözükmesi gerekiyor. Tercihe göre takma kirpik kullanabilirsiniz.

retro makyaj yapan ünlüler

4. Dudaklar

50'li yıllardan 60'lara doğru gelindiğinde ruj renkleri ile ilgili tercihler de değişti. 50'lerde daha gösterişli kırmızı tonlar kullanılırken, ileriki yıllarda daha az gösterişli pembe tonlar hakim oldu. Kullanım yerinize göre dudaklarda koyu kırmızı ya da pastel tonlarda pembe tercih edebilirsiniz. 

O dönemin dikkat çekici yıldızlarını düşününce geçmiş trendlerden vazgeçmek çok zor. Günlük kullanım için uygun olmadığını düşünebilirsiniz fakat doğru giyim tarzıyla bu makyajınızı birleştirebilirseniz çok dikkat çekeceğine emin olabilirsiniz. Günümüzde bu trendi başarı ile taşıyan ünlülere Lana Del Rey ve Adele'i örnek gösterebiliriz.