Rimel kirpiklerimizi belirginleştirip gözlerimize anlam ve derinlik katmak için en önemli makyaj malzemelerimizden biri! Peki siz rimel seçimi sırasında kararsız kalanlardan mısınız? Gelin en iyi rimel nasıl seçilmelidir, önem verilmesi gereken püf noktaları nelerdir beraber inceleyelim: 

1) Rimel fırçalarına dikkat edin: Her rimelin kendine özgü bir fırçası vardır;

  • Kalın ve tombul fırçalar = Daha hacimli kirpikler
  • İnce ve taraklı fırçalar = Tek tek ayrılmış kirpikler
  • Kıvrık fırçalar = Kıvrılmış kirpikler

Bunun yanı sıra ucu top gibi rimeller alt kirpikleri vurgulamak ve göz pınarına yakın kirpikleri boyamak için idealdir (örneğin Givenchy Phenomen EyesGolden Rose Sexy Black Maskara)

2) Renk tercihinizi yapın!: Genelde siyah maskara her saç/cilt rengine yakışır, siyah size fazla sert geliyorsa koyu kahverengi de tercih edebilirsiniz. Ayrıca ela ve yeşil gözlüler için mürdüm tonlarda maskaranın göz renginizi belirginleştireceğini unutmayın. Bunun dışında farklı renkler denemeye açıksanız mavi ve yeşil rimel de çok güzel görünecektir. 

3) Suya dayanıklı rimelleri ihtiyacınız olduğunda kullanın: Suya dayanıklı rimelleri günlük olarak kullanmaktan ziyade, gerçekten ihtiyaç duyacağınız zamanlara ayırın! Suya dayanıklı rimelleri temizlemek normal rimellere göre daha zor olacağından gereksiz kullanımı kirpiklerinizde dökülmeye bile neden olabilir.

4) Kirpik tarayıcı kullanın: Kirpiklerinizin tel tel ayrılmış görünmesini istiyorsanız kirpik tarayıcı kullanmayı ihmal etmeyin. Unutmayın kirpiklerinizi taramak için rimeliniz kurumadan hızlı davranmanız gerekiyor! Kirpik tarayıcı yerine tarak şeklinde eski bir rimel fırçanızı da kullanabilirsiniz.

5) Kirpik kıvırıcı: Kirpik kıvırıcı kullanarak daha uzun süreliğine kıvrık kirpiklere sahip olabilirsiniz. Kullanacağınız kıvırıcının göz şekline uygun olmasına dikkat edin, yanlışlıkla göz kapağınızı veya kirpiklerinizi sıkıştırmak istemezsiniz öyle değil mi?

6) Alt kirpikleri unutmayın: Alt kirpiklerinize rimel sürerek makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Alt kirpikler için özel olarak çıkartılmış Clinique Bottom Lash maskarayı deneyebileceğiniz gibi günlük kullandığınız herhangi bir rimeli de kullanabilirsiniz. Uygulama esnasında rimelin bulaşması halinde bir kulak çubuğu ile temizleyebilirsiniz.

iki rimel kullanmak

7) İki ayrı rimeli birleştirin: Bir kat hacim veren, bir kat uzatma etkisine sahip rimeli aynı anda kullanarak takma kirpik etkisine yakın bir etkiye sahip olabilirsiniz. 

8) Yeni çıkan ürünleri deneyin: Bazılarımız favori ürünümüzü bulunca yeniliklere kendimizi kapatabiliyoruz, ancak unutmayın ki makyaj ve kozmetik firmaları sürekli kendilerini geliştirerek piyasaya yeni ürünler çıkarıyor, bu nedenle en iyi rimel arayışınızda ara ara yeni çıkan ürünleri denemekten korkmayın, kim bilir belki yeni deneyeceğiniz bir rimel çok daha güzel kirpiklere kavuşmanızı sağlayacak!

9) Temizlemeyi unutmayın: Akşam eve geldiniz, belki yorgunsunuz ve haliniz yok ama ne olursa olsun makyajınızı silmeyi unutmayın! Özellikle göz makyajınızı temizlerken -her ne kadar bazıları için rahatsız edici olsa da- hafif yağlı bir formüle sahip bir göz makyaj temizleyici kullanmanızı öneririz. Hem göz çevrenize daha nazik davranmış olacaksınız hem de makyajınız daha etkili bir şekilde temizlenmiş olacak.