Kadınların dışarıda makyajlarını sık sık kontrol etmelerinin temel nedeni rujlardır! En kolay silinen ve bozulan şey rujlarımız olunca sürekli aynalardan kontrol etme ihtiyacı duymamız çok normal. Peki rujun kalıcı olması için ne yapılmalı? İşte size pratik 6 ipucu;

1. ADIM DUDAKLARI HAZIRLAMA: Rujunuzun dudaklarınızda daha kusursuz durması için öncesinde dudak bakımı yapmanızı öneririz. Bunun için zeytinyağı ve toz şekeri karıştırarak ev yapımı bir peeling hazırlayabilirsiniz. Eğer peeling ile uğraşmaya vaktim yok diyorsanız o halde dudaklarınıza çok yoğun ve kaygan yapısı olmayan, hızlı emilen bir dudak nemlendiricisi uygulamanızı öneririz. 

2. ADIM DUDAK KALEMI: Dudak kalemi aslında pek çok kadının üşengeçlikten veya yapay bulduğu için kullanmaktan kaçındığı makyaj malzemelerinden birisidir. Oysa ki ölçülü ve doğru kullanıldığı takdirde dudak kalemi; dudaklarınızın şeklini vurgulamaya, rujunuzun taşmasını engellemeye ve kalıcılığını arttırmaya faydalı olacaktır.  

3. ADIM RUJUNUZU FIRÇA ILE SÜRÜN: Rujunuzu fırça ile sürmek her ne kadar biraz daha fazla zahmet ve zaman istiyor olsa da özellikle koyu renk rujlarda mükemmel bir uygulama yapmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra daha fazla ürün uygulama şansınız olduğu için rujunuzun kalıcılığı da fazla olacaktır. 

4. ADIM KAĞIT MENDIL: Rujunuzu sürdükten sonra bir kağıt mendil ile fazlalığı alıp bir önceki katmanı sabitleyebilir, daha sonra üzerine bir kat daha ruj uygulayabilirsiniz. Böylece ilk sürdüğünüz katman bir nevi dudaklarınıza 'stain' yani leke bırakmışcasına kalıcılık sağlayacaktır. Eğer mat bir ruj kullanıyorsanız ilk katın üstüne transparan bir pudra da geçebilirsiniz. 

5. ADIM YEME-İÇME: Tabii ki rujumuzu sürdükten sonra gün içinde bir şeyler yiyip içiyor olacağız, ancak rujunuzun yemek esnasında bile kalıcı olmasını istiyorsanız biraz daha dikkatli davranmakta fayda var. Soğuk bir şeyler içerken ise mutlaka pipet kullanmanızı öneririz. Bu sadece rujunuzun kalıcılığını arttırmayacak, aynı zamanda dişlerinizi de asidik içeceklerden koruyacaktır. 

6. ADIM LONGWEAR RUJLARI DENEYIN: Piyasada pek çok markaya ait 'longwear' adı altında satılan rujlar bulmanız mümkün. Longwear ruj size klasik bir ruja oranla daha fazla (genelde 8-10 saat arası) bir kalıcılık vaat eder.  Ancak bu rujların ortak özelliği dudakları kurutmalarıdır, her zaman olmasa bile özel gecelerde tercih edilebilir.