Takma kirpik kullanarak seyrek görünen kirpiklerinizin daha dolgun görünmesini sağlayabilir, ya da gece makyajınızda kullanarak  dikkat çekici, göz alıcı bir görünüm kazanabilirsiniz. Artık doğal görünümü bozmayan takma kirpikler de mevcut, bu ürünleri kullanarak daha doğal bir görünüm yakalyabilirsiniz. Her makyaj aksesuarında olduğu gibi takma kirpik kullanımında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor, gelin bunları beraber inceleyelim:

1. Takma Kirpik Seçimi

Amacınıza ve teninize uygun bir renk seçimi yapmalısınız. Gece kullanılacak bir takma kirpik için siyah renkler kullanmak daha uygun olacaktır, fakat doğal olarak açık renk kirpikleriniz varsa koyu kahverengi kirpikleri kullanmak daha doğal sonuçlar verecektir.

Günlük kullanım için ise siyah yerine koyu kahverengi, açık tenli iseniz koyu kahverengi yerine daha açık kahve tonlarını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yine kullanımınıza göre şerit (çoklu) ya da tekli kirpiklerden birini seçebilirsiniz. Genelde tekli kirpikler günlük kullanım için daha çok tercih edilmektedir.

2. Hazırlık

İlk adımda yapıştırılacak bölgenin mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlem yapılmadığı takdirde göz kapağınızda biriken yağlar takma kirpiğin yapışma etkisini azaltacaktır. İkinci sırada ise kirpik boylarını uygun seviyeye getirmek geliyor. Takma kirpik genişliğini göz kapağınıza uygun şekilde kısaltın, takma kirpikler mutlaka doğal kirpik çizginizi takip etmelidir. Ayrıca gereğinden uzun takma kirpiklerin çok abartılı ve yapay duracağını da unutmayın.

takma kirpikli ünlüler

3. Uygulama

Yapıştırma işlemi için mutlaka kirpik için özel olarak üretilen yapıştırıcılar kullanılmalıdır. Yapıştırıcı kirpiğinize değil takma kirpiğe sıkılmalıdır. Siyah yapıştırıcıları tercih etmek gözlerinizi belirginleştirecek ve topaklanma görüntüsünü en aza indirecektir. Yapıştırıcıyı uygulamak için kürdan, yerleştirme işlemi için cımbız kullanabilirsiniz. Uygulama sonrası, tam kuruduğundan emin olduktan sonra kirpik kıvırıcı kullanabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar için üzerine aynı renkte maskara uygulayabilirsiniz.

4. Çıkarma

Takma kirpiğinizi çıkarmak istediğiniz ise göz makyajı temizleyici kremi bir parça pamuğun üzerine sürün. Pamuğu gözlerinizde 30 saniye kadar beklettikten sonra takma kirpiği ucundan tutarak hafif hareketlerle çekin ve çıkarın.

Biraz zahmetli görünebilir ancak uyguladıkça daha güzel sonuçlar almak ve daha dikkat çekici ve uzun kirpikler elde etmek mümkün olacaktır.