Yüzümüze renk ve canlılık katmanın en kolay yolu şüphesiz allık kullanmaktan geçiyor. Aslında makyajda kesin kurallar olduğuna inanmasak bile bazı tenlere bazı renklerin daha çok yakıştığı da bir gerçek. Peki sizin ten renginiz için en uygun allık hangisi? Merak ediyorsanız bu yazımızdaki allık seçimi ipuçları size oldukça faydalı olacaktır!

Bu yazımıza başlamadan önce cilt alt tonu belirleme ve allık sürme ile ilgili geçmiş yazılarımızı mutlaka incelemenizi öneririz! 

BEYAZ TEN - SARI ALT TON: Sarı alt tonlu beyaz bir tene sahipseniz sizin için en güzel allık seçimi yine sıcak tonlu olan şeftali tonları olacaktır. Bu renk bir allık ile göz makyajınızı ve rujunuzu da yine sıcak tonlarda (örneğin kahverengi - bej) tercih ederek makyajınızda genel bir uyum yakalayabilirsiniz. 

BEYAZ TEN - PEMBE ALT TON: Pembe alt tonuna sahip olanlarda en güzel duracak allık rengi oldukça belli öyle değil mi? Pembe allık, cilt alt tonunuz ile renk uyumuna sahip olup, oldukça doğal duracaktır. İçinde çok hafif lila-mor alt tonların bulunduğu pembeleri de kullanabilirsiniz. Pembe allıklara genel olarak her göz makyajı uyum sağlasa da soğuk tonlar (gri, mor, mavi gibi) ile yapılmış bir göz makyajı ile daha güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. 

BUĞDAY TEN-SARI ALT TON: Sarı alt tonlu bir buğday tene sahipseniz kırmızıı-turuncu bir allık sizde muhteşem duracaktır. Bunun yanı sıra ten renginizden daha koyu bir bronzlaştırıcıyı da rahatlıkla allık olarak kullanmanız mümkün. Göz makyajında ise bu tonlar ile uyumlu olarak zeytin yeşili, kiremit rengi veya bronz renkleri tercih edebilirsiniz.

BUĞDAY TEN-PEMBE ALT TON: Eğer pembe alt tonlu buğday tene sahipseniz gülkurusu allık sizde muhteşem duracaktır. Eğer biraz daha koyu bir renk isterseniz mürdüm rengini de tercih edebilirsiniz. Göz makyajınızı kahverengi gibi sıcak alt tonlarla yapabilir, alt kirpik diplerinize çekeceğiniz koyu mor bir eyeliner ile çok hoş bir uyum yakalayabilirsiniz.