Tırnak kırılması şikayetiniz varsa çok zaman harcamadan, bazı noktalara dikkat ederek bu kırılmaları engelleyebilirsiniz. Tırnak kırılmasını engelleyecek bazı basit ipuçlarını sizler için derledik;  

  1. TÖRPÜLEME: Törpüleme tırnaklarınızın güzel görünmesi için önemlidir. Eğer tırnaklarınız sık kırılıyorsa törpüleme işlemini yanlış uyguluyor olabilirsiniz. Tırnak törpüleme mutlaka aynı yöne olacak şekilde yapılmalıdır. Ayrıca bu işlem sırasında uygulamanızı "kısa-kısa-uzun" şeklinde yaparsanız en iyi sonuca ulaşabilirsiniz. Törpüleme tekniğinizi değiştirdiğinizde tırnaklarınızın daha dayanıklı olduğunu göreceksiniz.
  2. OJE YA DA TOPCOAT UYGULAMAK: Tırnaklarınızın da ara ara nefes almaya ihtiyacı vardır, ancak oje veya topcoat tırnaklarınızı sertleştirerek kırılmalarını engellemektedir.
  3. ISLAKLIK: Tırnaklarınız ıslakken çok daha kırılgandır. Önlem olarak banyodan sonra ya da ellerinizi yıkadıktan sonra işlem yapmadan önce tırnaklarınızın kurumasını bekleyin.
  4. BAKIM ÜRÜNLERI: Tırnaklarınız soyuluyor ve kırılıyorsa , daha da kötüsü bu çok sık oluyorsa tırnak bakımı için bazı kozmetik ürünler ya da ev yapımı doğal ürünler kullanmanız gerekebilir. Tırnaklarınızı besleyen ve sertleştiren bir çok yardımcı ürün bulunmaktadır. Badem yağı, zeytinyağı, sirke ve limon suyu gibi doğal ürünler ile tırnaklarınızın dayanıklılığını arttıracak karışımlar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca tırnaklarınızı aseton ile temizlediyseniz ojelerinizi temizledikten sonra aseton kalıntısı kalmaması için iyice yıkamayı unutmayın.
  5. TIRNAK MAKASI: Tırnaklarınızın sağlığı için iyi bir tırnak makasına sahip olmanız gerekiyor. Olabildiğince keskin ve kaliteli bir tırnak makası kullandığınız takdirde hem tırnaklarınızı düzgün kesecek ve törpüleme ihtiyacını azaltacaksınız.   
  6. TIRNAKLARIN YANLIŞ KULLANIMI: Bazen tırnaklarınızı sert bir kapağı açmak ya da bir şey kazımak için kullanıyorsunuz değil mi? Bu alışkanlıklardan vazgeçmek ve tırnakları sert cisimler ile yıpratmamak gerekiyor.
  7. OJE ÇIKARICI: Oje çıkarma işleminin doğru yapılması da tırnaklarınızı kırılmalara karşı güçlendirecektir. İlk adım olarak asetonsuz bir oje çıkarıcı seçmeniz doğru olacaktır. Oje çıkarma işlemini pamuğu tırnaklarınıza sert hareketlerle bastırarak ve defalarca sürterek yapmanız doğru değildir. Oje çıkarıcı sürülmüş pamuğu bir süre tırnaklarınızda bekletin ve ojenin çözülmesini bekleyin, daha sonra hafif bir hareketle ojenizin çıktığını göreceksiniz.