Yağlı ciltlerin kuşkusuz en büyük sorunlarından birisi parlamadır. Özellikle sıcak yaz aylarında bu parlama sorunu daha da artarak canınızı iyice sıkıyor olabilir ve makyajınızın kalıcılığını azaltabilir. Yağlı ciltlerde makyajın kalıcı olması için neler yapılmalı? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin...

  1. TEMIZ BIR CILT ILE BAŞLAYIN: Makyajın temel adımı temiz ve yıkanmış bir cilt ile başlamak, yağlı ciltlere özel yağsız yüz yıkama jellerini kullanmanızı öneririz. Cildinizi toniklemeyi unutmayın! Yağlı ciltlerin nemlendiriciye ihtiyacı yoktur algısı oldukça yanlış bir düşüncedir, zira bütün cilt tiplerinin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltlerin dikkat etmesi gereken tek nokta; ciltlerine özel yağsız bir nemlendirici kullanmak.
  2. MAKYAJ BAZI KULLANIN: Makyaj bazı sadece cildimizdeki gözenekleri küçülterek cildimizin daha pürüzsüz gözükmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda da matlaştırıcı etkisi ile parlamayı önler. Ten makyajı için baz kullanmak kadar göz makyajı için de baz kullanmak çok önemlidir, gün içinde farınızın göz kapaklarınızın ortasında birikmesini istemiyorsanız iyi bir far bazı edinmenizi öneririz.
  3. FONDÖTEN/BB KREM/RENKLI NEMLENDIRICI SEÇIMI: Cildinizde çok fazla kapatıcılığı olan bir fondöten yerine biraz daha hafif yapılı bir ürün seçmenizi öneririz. Genellikle yağsız fondötenler biraz daha ince yapılı oluyor. Eğer fondöten kullanmak istemiyorsanız yağlı ciltlere özel bir BB krem veya renkli nemlendirici seçmenizi öneririz.
  4. PUDRALAYIN!: Pudra aslında yağlı ciltlerin en iyi dostu desek yalan olmaz herhalde. Ten makyajınızı tamamladıktan sonra transparan matlaştırıcı bir pudrayı T bölgeniz başta olmak üzere tüm yüzünüze uygulayın. Hatta gün içinde oluşabilecek parlamaya karşı pudranızı yanınıza almanızda fayda var.
  5. YAĞ EMICI MENDILLER: Özellikle sıcak yaz aylarında ne yaparsak yapalım bazen parlamaya engel olamıyoruz, özellikle alın gibi geniş bölgelerde bu parlama hiç hoş durmuyor. Makyaj çantanıza atacağınız yağ emici mendiller sizin için kurtarıcı olacaktır.
  6. SUYA DAYANIKLI ÜRÜNLER KULLANIN: Özellikle nemli ve sıcak havalarda suya dayanıklı eyeliner, göz kalemi, rimel kullanarak makyajın akmaması için önlem alabilirsiniz. 
  7. TERMAL SU: Sprey şeklinde termal suların hem cildinizi ferahlatma hem de makyajınızı sabitleme özelliği bulunmaktadır. Termal su spreyler yaz-kış rahatlıkla kullanılabilir.