Yağlı ciltler için makyaj ve güzellik önerilerimizi sizinle paylaştığımız bu yazı, genel anlamda cildinizin daha güzel ve daha sağlıklı görünmesini de sağlayacaktır. Zaman zaman makyaj ve cilt bakımında farkında olmadan ufak tefek hataları hepimiz yapabiliyoruz, ancak yağlı ciltler özellikle akneye ve sivilcelenmeye yatkın oldukları için ufak tefek hatalar bile büyük problemlere neden olabiliyor.

  1. MAKYAJINIZIN İYICE TEMIZLENDIĞINDEN EMIN OLUN: Her ne kadar 'makyajını temizlemeden yatma!' cümlesini hepimiz defalarca duymuş olsak da, bu adım en önemli adımlardan birisi. Eve geldikten hemen sonra makyajınızı iyice silmenizi ve cildinize nefes alması için süre tanımanızı, daha sonra yatmadan önce yüzünüzü tekrar yıkamanızı ve toniklemenizi öneririz. Böylece ilk adımda makyajınızı silerken atladığınız noktaların, ya da çıkmayan kirlerin tamamen temizlendiğine emin olabilirsiniz. Cildinizin iyice temiz olduğuna emin olduktan sonra nemlendirici kreminizi sürebilirsiniz. Nemlendirici yağsız bir formüle sahip olmalı, buna mutlaka dikkat etmelisiniz!
  2. KOMEDOJENIK OLMAYAN ÜRÜNLER TERCIH EDIN: Cilt bakım ürünlerinizi veya fondötenlerinizi seçerken ambalajların üzerinde non-komedojenik, yani 'sivilce yapmayan' ibaresi bulunduğuna dikkat edin. Fondöten seçerken yağsız formüle sahip bir ürün seçmenizi de öneririz.
  3. MAKYAJ FIRÇALARININ VE SÜNGELERIN HIJYENINE DIKKAT EDIN: Sivilcelenmeye yatkın ve yağlı bir cildiniz varsa, makyaj fırçalarınızı ve süngerlerinizi düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Fırça ve süngerler kir ve bakteri barındırdıkları için cildinizdeki sivilcelerin nedeni olabilirler. Makyaj fırçalarınızı kullanım sıklığınıza bağlı olarak haftada 2 veya 3 kere temizlemenizi öneririz. Fırçalarınızı, ılık su altında, antibakteriyel bir sabun ile nazikçe yıkayarak temizleyip, kurumaları için bir havluya yerleştirmeniz yeterli olacaktır. 
  4. KAPATICI KULLANIRKEN DIKKAT!: Kapatıcı, cildimizdeki kusurları kapamaya yardımcı olan makyaj malzemeleridir ve çoğumuz sivilcelerimiz için kapatıcı kullanırız. Ancak unutmayın ki kapatıcılar genelde yoğun yapıya sahiptirler ve gözenekleri ve sivilceleri tıkayarak cildinizin durumunu kötüleştirebilirler. Ayrıca kapatıcı uygularken, ürünü ellerinizle sivilecelerinize sürmekten kaçının, bunun yerine bir makyaj fırçasından yardım almanızı öneririz.
  5. PUDRA: Pudra kullanmak her ne kadar yağlı ciltlerin parlama sorununa bir çözüm olsa da, yoğun miktarda sürülen bir kapatıcı cildinizdeki gözenekleri tıkayacak ve cildinizin nefes almasını engelleyecektir. Pudra uygularken ölçüyü fazla kaçırmamaya dikkat edin. Gerektiğinde parlama yapan bölgelerde yağ emici mendiller kullanın.
  6. CILDINIZ NEFES ALSIN: Cildinizi fazla makyaj ile boğmayın, nefes almasına izin verin. Özellikle makyaj yapmanıza gerek olmayan günlerde cildinizi dinlendirin, zamanla gelişmeyi fark edeceksiniz.

Yağlı cilt için makyaj önerilerimizi uygulayarak daha sağlıklı ve güzel görünen bir cilde kavuşabilirsiniz.