Yaz ayları makyaj ve bakım alışkanlıklarımızın kış aylarına göre daha farklı olduğu bir dönemdir. Bu nedenle bu dönem alınan kozmetik ürünlerin de ihtiyaçlarımızı karşılayacak nitelikte olmasında fayda var. Bu yazımızda sizlerle yaz aylarında kullanmanızı önerdiğimiz ürünleri paylaşıyor olacağız.

 1. GÜNEŞ KREMI: Eminiz ki bu ilk ürün hiçbirinizi şaşırtmamıştır. Özellikle ilk sıraya koymak istedik, yaz ayları güneş kremi kullanımına daha da özen göstermemiz gereken bir dönem. Bu nedenle yaz aylarında mutlaka UVA/UVB ışınlarından koruyan bir güneş kremi kullanılmalı. Tercihen yüz ve vücut için ayrı ürünler seçilmeli. Hangi güneş kremini seçeceğinize karar veremediyseniz  güneş kremi seçimi ile ilgili yazımızı da okumanızı öneririz.
 2. KORUMA FAKTÖRÜ YÜKSEK BB KREM: Yaz ayları, cildimize nefes aldırmamız için iyi bir zaman olabilir, zaten sıcak havalarda ağır cilt makyajı yapmaktan çoğumuz hoşlanmayız. BB kremlerde dikkat edilmesi gereken bir özellik güneş koruma faktörü içermesi. Eğer kullandığınız BB kreminin yüksek ve yeterli oranda güneş koruma faktörü bulunuyorsa, yukarıda bahsettiğimiz yüz bölgesi için güneş koruma faktörüne ayrıca gerek duymazsınız. Bunun için önerimiz Kiehls BB krem  olabilir, içeriğindeki SPF 50 ile en yüksek koruma faktörüne sahip BB kremlerden bir tanesi.
 3. PUDRA: Cildinizin terden ve yağdan parlamasını önlemek ve makyajınızın kalıcılığını arttırmak için sabitleyici bir pudra kullanmak şart!
 4. MAKYAJ SABITLEYICI: Yaz ayları, özenerek ve zaman harcayarak yaptığımız makyajımızın akması için her türlü uygun ortamı bize sağlıyor (sıcak hava, nem vs.) Bu nedenle makyajdan sonra makyaj sabitleyici uygulamanızı öneririz. Piyasada satılan markalar arasında en popüler ürünlerden biri MAC Fix + , ancak satın almak istemezseniz maden suyu, gliserin ve gül suyu (veya salatılık suyu) ile kendi makyaj sabitleyicinizi kendiniz de yapabilirsiniz.
 5. GÜNEŞ SONRASI LOSYON: Güneşten sonra vücudunuza nem ve serinlik hissi verecek bir güneş sonrası losyonu edinmekte fayda var.
 6. SUYA DAYANIKLI MASKARA: Yaz aylarında sıcakların etkisi ile maskaramızın akma ihtimali biraz daha artıyor. Bu nedenle waterproof, yani suya dayanıklı bir maskara edinmekte fayda var. Yine de havuzda veya denizde suya dayanıklı olsa bile maskaranıza çok güvenmeyin!
 7. SAÇLAR IÇIN GÜNEŞ KORUYUCU: Özellikle güneşlenenler için tavsiye ettiğimiz bir ürün! Tıpkı cildimiz gibi saçlarımız da UV ışınlarından etkilenmekte, bu nedenle güneş filtreleri içeren bakım spreyleri kullanmakta fayda var, böylelikle saçlarınız nem dengesini koruyacaktır.
 8. NEMLENDIRICI SAÇ MASKESI: Havuz, deniz ve güneş ışınlarının saçlar üzerindeki yıpratıcı etkisi tartışılmaz. Bu nedenle iyi bir nemlendirici saç maskesi kullamanızı öneririz. Bizim favorilerimiz arasında John Frieda Miraculous Recovery saç maskesi bulunuyor.  Ayrıca ev yapımı maskeler de deneyebilirsiniz.
 9. RENGARENK OJELER: Yaz aylarında moralimizi yerine getiren şeylerin başında da renkler geliyor, tırnaklarımızı renk renk boyamak için daha güzel bir bahanemiz olamaz! Özellikle pastel ve neon renkler yaz aylarının gözdeleri arasında yer alıyor.
 10. DUDAK KORUYUCUSU: Yüzümüzde belki de çoğumuzun ihmal ettiği nokta dudaklarımız! Özellikle güneşe çıkmadan, denize veya havuza girmeden önce dudaklarımıza da spf içeren bir dudak nemlendirici uygulamakta fayda var.
 11. DEODORANT: Yaz-kış aylarında sürekli kullandığımız bir ürün deodorant! Ancak artan sıcaklıkların etkisi ile yaz aylarında kullanımına biraz daha özen göstermek gerekiyor. Özellikle ter ile karışınca ekşi bir hal almayan, fresh ve güzel kokulu ürünler tercih etmekte fayda var.
 12. BRONZLAŞTIRICI KREM / LOSYON: Eğer yaz aylarında herkes bronz ten ile gezerken bembeyaz kalmak istemiyorsanız güneşe çıkmadan da rahatlıkla bronzlaşabilirsiniz. Oto-bronzanların hem kullanımı pratik, hem de saatlerce güneş altında yatmaktan daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.