Bugünkü yazımızın konusu başlıktan da anlayacağınız üzere makyaja yeni başlayanlar için makyaj malzemeleri hakkında olacak. Makyaja yeni başlayanların şüphesiz akıllarından geçen en önemli sorulardan biri hangi ürünleri ve hangi markaları seçmeliyim olmalı, piyasada seçim yapabileceğimiz makyaj malzemeleri bulunması da şüphesiz seçim yapmayı zorlaştırıyor. İlk etapta alacağınız ürünlerin, az ve öz ancak bir yandan da işinize yarayacak ürünler olması oldukça önemli. İşte bizim yeni başlayanlar için önerdiğimiz makyaj malzemeleri:

 

1) BB KREM / CC KREM

Makyaj yapmaya yeni başlıyorsanız, cildinizi bir anda yoğun kapatıcılığı olan fondöten tarzında ürünler ile yormanıza hiç gerek yok. Bunun yerine ciltteki renk eşitsizliklerini gideren ve aynı zamanda bakım yapan ve SPF koruma faktörü içeren bir BB Krem veya CC Krem tercih etmenizi öneririz. Üstelik BB kremler sürdükten bir süre sonra cilt tonunuz ile bütünleşerek, çoğu fondötene göre daha doğal bir görünüm verecektir.

2) GÖZ KALEMI (SIYAH)

Siyah göz kalemi de makyaja yeni başlayanların alması gereken makyaj malzemeleri arasında yer alıyor! Henüz yeni makyaj yapmaya başladıysanız bir anda mükemmel eyeliner çekmeniz beklenemez, bu nedenle ilk etapta göz makyajınız için eyeliner yerine, daha pratik ve günlük kullanıma uygun bir siyah göz kalemi veya asansörlü eyeliner almanızı öneririz. Siyah göz kalemi makyajla arası çok iyi olmayanların bile makyaj çantasında mutlaka yer alması gereken, tek başına kullanıldığında bile gözleri belirginleştiren bir makyaj ürünüdür.

Eğer düzgün çizgi çekemiyorsanız hiç üzülmeyin, yamuk bir çizgi çizip bir fırça ile onu dağıtarak smokey yani dumanlı bir göz makyajı yapabilirsiniz. Hatta bunu yapmak için bazı göz kalemlerinin arkasında sünger bulunuyor, bu tarz bir kalem çok kullanışlı olacaktır.

Zamanla, göz kalemi ile ince ve düzgün çekmeye eliniz alıştıkça keçe uçlu eyeliner tarzı ürünlere de geçebilirsiniz.

3) CANLI BIR RUJ RENGI

İlk alacağınız rujun çok iddialı olmasını istemezsiniz muhtemelen, ancak bir yandan da kendi dudak renginiz ile aynı renkte bir ruju da kimse fark etmeyecektir. Size önerimiz, ruj seçiminizi günlük olarak da rahatlıkla kullanabileceğiniz ancak bir yandan da yüzünüze canlılık katacak bir renkten yana kullanmanız. Canlı bir ruj her kadının makyaj çantasında olması gereken temel makyaj malzemeleri arasında yer alıyor! Hiç makyaj yapmadığınız günlerde bile bu rujun kendinizi daha iyi ve daha bakımlı göstereceğini garanti ederiz!

4) MASKARA

Makyaja yeni başlayanların alması gereken makyaj malzemelerinden biri de maskaradır. Maskara, göz makyajı için tek başına yeterli olabilecek bir ürün. Üstelik en güzel yanı tek bir maskara sizi rahatlıkla 3-4 ay idare edecektir. Maskara da tıpkı eyeliner gibi zamanla sürme tekniğinizi geliştireceğiniz ürünlerden birisi, özellikle kirpik diplerinde başlayarak ve hafifçe sağa sola tarayarak sürmeniz tüm kirpikleri eşit bir şekilde kaplamanızı sağlayacaktır.

5) MAKYAJ PALETI

Tek tek bir sürü far almak yerine sevdiğiniz renklerden oluşan bir makyaj paleti almanız hem bütçeniz açısından, hem de yer tasarrufu açısından çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Renk seçeneği olarak natürel kahve tonlar her zaman risksiz ve günlük kullanım için uygun olacaktır. Zamanla daha değişik ve iddialı makyajlar yapmak istediğinizde far koleksiyonunuzu genişletebilirsiniz.

6) ALLIK VE AYDINLATICI BIR ARADA

Allık ve aydınlatıcı ayrı ayrı kullanıldığında, yüzünüze hem renk, hem de sağlıklı bir ışıltı katan ürünlerdir. Makyaj malzemeleri koleksiyonunuzu yeni yeni oluşturuyorsanız her iki üründen ayrı ayrı almak yerine hem renk verme hem de aydınlatma özelliği bulunan tek bir ürün almanızı öneririz. Böylece allık sürdüğünüzde, yüzünüze aynı zamanda aydınlık bir görünüm de verecektir. Ancak bu ışıltılı görünümden hoşlanmıyorsanız mat allıklardan şaşmamanızı öneririz!

Yeni başlayanlar için makyaj malzemeleri önerilerimiz bu şekilde, unutmayın makyaj koleksiyonunuzu zamanla genişletebilirsiniz, ancak başlangıç için az ve öz ürün yeterli olacaktır.