Yüz şekliniz hangisi? Oval, yuvarlak, uzun yada kare mi? Yüzünüzü tanıyarak ve uygun teknikler kullanarak kusurlarınızı kapatmak ve güzelleşmek mümkün. Bu yazımızda yüz şekline göre makyaj ipuçlarını görebilirsiniz:

1. OVAL YÜZ: Oval yüz ideal yüz şekli olarak kabul edilir. Alın,çeneden daha geniştir. Elmacık kemikleri daha baskın, çene ovaldir. Genellikle diğer tüm teknikler yüze oval görünüm kazandırmak için yapılır diyebiliriz. Fakat oval yüzü kusursuz göstermek için bazı teknikler uygulayabilirsiniz.

Makyajınızda keskin ve köşeli çizgilerdense daha doğal ve yuvarlak çizgiler kullanmalısınız. Far olarak açık pastel tonlar kullanılabilir. Yüzünüzün oval görünümünü azaltmak istiyorsanız alın bölgenizi gölgelendirebilirsiniz. Allığınızı göz kenarlarından çıkmayacak şekilde uygulayabilirsiniz. Alt dudağınıza üst dudağınıza göre daha koyu bir ton uygulayabilirsiniz.

2. YUVARLAK YÜZ: Yanakların geniş olduğu yüz şeklidir. Alın bölgesinin iki yanını gölgelendirerek dar bir görüntü elde edebilirsiniz. Alnınız gibi yüzünüzün iki tarafına cildinize göre daha koyu tonda fondöten ile gölgeleme yapabilirsiniz. Çene ve elmacık kemiklerini belirginleştirmelisiniz. Parlaklık veren ürünlerden kaçınmalısınız. Yüzünüzün dış çizgisinde yaptığınız uygulamalara ilave olarak dikkati yüz ortasına çekebilmek adına canlı rujlar ve çekik göz ve kaş makyajı uygulamalısınız. Koyu mor, kahve ve füme tonda farlar tercih edilebilir.

3. KARE YÜZ: Kare alın, geniş elmacık kemikleri ve kare çene ile tanımlanabilecek yüz şeklidir. Bu sert hatlara daha yumuşak bir görünüm kazandırmak için yüzün orta bölümüne canlı renkler kullanılabilir. Alın bölgenizde şakaklara doğru kavisli gölgeler yüzünüzün üst bölgesine oval görünüm katacaktır. Bunun için bir ton koyu fondöten kullanabilirsiniz. Aynı şekilde kulaktan çeneye uzanan bir gölgeleme de sert hatlarınızı ortadan kaldıracaktır. Gözün dış kısmına ve çeneye aydınlatıcı uygulayarak ve canlı ruj renkleri seçerek makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

4. UZUN YÜZ: Alın genişliğine göre yüz uzunluğunun çok olduğu yüz şeklidir. Bu yüz tipinde bütün uygulamalar yüzü daha geniş gösterecek şekilde yapılmalıdır. Daha koyu tonda fondöten yardımı ile alın ve çene bölgesi yatay bir şekilde gölgelendirilerek küçültücü etki sağlanabilir. Aynı şekilde göz makyajı ve allık da yatay uygulanmalıdır. Düz kaşlar da uzun yüz görünümünü hafifletecektir. Ruj seçiminde açık renk tonlar tercih edilebilir.

YÜZ ŞEKLINIZ HANGISI?: Yüz şeklinize karar veremiyorsanız sizler için hazırladığımız yüz şekli belirleme tablosundan yardım alabilirsiniz. Ek olarak yüz şekline göre saç modelleri hangileri merak ediyorsanız ilgili yazımız ilginizi çekecektir!

Fotoğraflar: Sheknows.com